Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/5/8/5867d9a0-bd7d-4d69-a5f5-69a676dd326e/veganskehody.sk/web/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 39
Vegánske šišky s lekvárom - Vegánske hody

Vegánske šišky s lekvárom

Šišky plnené lekvárom pozná zo svojej mladosti asi každý, kto mal starých rodičov na vidieku. Ťažké, mastné, extra sýte a sladké, sviatočné jedlo. Tento tradičný fašiangový recept, ktorý sa bežne pripravuje z hromady vajec, mlieka a vypráža sa na bravčovej masti, si však môžeme pripraviť z dostupných surovín aj vo vegánskej verzii neobsahujúcej žiadne živočíšne výrobky. Okrem toho, že budú tieto šišky ľahšie, tak budú obsahovať aj ďaleko menej cholesterolu, v porovnaní so svojim tradičným proťajškom. O to ľahšie sa potom vysporiadate s nutkaním zjesť ich všetky naraz.

Kľúčovú úlohu v tomto recepte zohráva ľanové semiačko, rastlinné mlieko a rum – prísady, pri ktorých nemôžeme robiť kompromisy. S rastlinným mliekom je situácia jednoduchá. Dnes už je dostupné aj v menších predajniach potravín a môžete použiť ľubovoľné neochutené rastlinné mlieko (my sme tu pracovali so sójovým) a použiť možno aj pripravené práškové mlieko. Mlieko tu zjemňuje textúru cesta a dodáva mu plnšiu chuť. Recept sa nezaobíde bez ľanového semiačka, ktoré tu nahrádza technickú funkciu vajíčok a cesto drží pohromade. Ľanové semiačko je potrebné nadrobno pomlieť, na čo môžete využiť bežný stolový mixér, alebo elektrický čepeľový mlynček na kávu. Poslednou kľúčovou prísadou je rum, ktorý do šišiek vnáša krásnu arómu. Určite poznáte veľa receptov, kam ľudia prilievajú tuzemský rum a iné desivé liehoviny. Prosím, nerobte to! Dobrým kritériom výberu rumu je v prvom rade vyradenie všetkých liehovín. Obhliadajte sa po naozaj chutných a kvalitných destilátoch, ktoré si dokážete vychutnať samotné a nepotrebujete ich pri pití zalievať litrami vody, len aby ste spláchli liehovú pachuť. Dôležitá je taktiež výrazná aróma, ktorou by rum mal disponovať. Na štartovaciu čiaru by som odporučil začať s tmavými karibskými rumami, ako napríklad Captain Morgan Spiced Black. Ak to s pečením myslíte skutočne vážne, bude už potrebné sa obhliadnuť po špecializovaných predajniach.

Čas prípravy:

120 minút

Na približne 12 šišiek budeme potrebovať:

 • 500g hladkej múky extra špeciál (alebo inej koláčovej múky z nízkym podielom lepku)
 • 300 ml rastlinné mlieko (dostupné v každom lepšom obchode alebo špecializovaných predajniach)
 • 80g práškového cukru
 • 1 balenie vanilkového cukru
 • 4 pl nadrobno pomletého ľanového semienka (možno pomlieť v mixéri alebo elektrickom mlynčeku na kávu)
 • 4 cl repkového oleja
 • 4 cl kvalitného tmavého rumu (žiadny tuzemský “rum“!)
 • 1 kocka lisovaného droždia (42g)
 • štipka soli
 • 1 čl citrónovej kôry
 • 6 cl vlažnej vody
 • hustý lekvár, ideálne z lesných plodov
 • olej na vyprážanie

Postup prípravy:

 1. V pohári zmiešame 4 pl najemno pomletého ľanového semiačka s približne 6 cl vlažnej vody a odložíme na pár minút bokom. Semiačka za ten čas nasiaknu vodu a celá zmes zhustne.
 2. V miske si pripravíme kvások z 1 dcl vlažného rastlinného mlieka (nie priamo z chladničky, nízka teplota zásadne spomalí kysnutie – studené mlieko treba zohriať), kocky droždia, čajovej lyžičky cukru a polievkovej lyžice múky. Jemne premiešame a necháme zakryté pracovať na teplom mieste bez prievanu, približne 10 minút.
 3. Do vykysnutého kvásku primiešame práškový cukor, obsah pohára s namočeným ľanovým semiačkom, rum, olej, štipku soli, citrónovú kôru, zbytok mlieka a všetko spolu dobre premiešame.
 4. Následne pridáme múku a vymiesime hladké cesto. S miesením to nepreháňame, inak skončíme s tuhým chlebovým cestom. Stačí vymiesiť do bodu, kedy cesto prestane byť lepkavé (v prípade potreby môžeme pridať ďalšiu múku) a kedy pôsobí jednoliatym a súvislým dojmom. Vypracované cesto zakryjeme a necháme dobre vykysnúť do zdvojnásobenia objemu. To v závislosti od teploty a podmienok v okolí môže trvať približne 30 – 90 minút.
 5. Na pomúčenej doske cesto rozpracujeme valčekom na hrúbku približne 3 – 5 mm a vykrajovadlom z neho vykrajujeme kruhy podľa želanej veľkosti. Pokiaľ vykrajovadlo či inú formu doma nemáte, kľudne môžete použiť napríklad pomúčený pohár (nám sa osvedčil pivný krígel). Odrezky z cesta znovu zamiesime a odložíme do zakrytej nádoby, aby mohlo znova nabrať objem kysnutím a spracujeme ho neskôr.
 6. Do stredu jedného vykrojeného kruhu dáme lyžičku lekváru a preložíme ho ďalším vykrojeným kruhom. Okraje zlepíme zatláčaním prstami. Následne zoberieme o trochu menšie vykrajovadlo ako v predošlom kroku (menší pohár, alebo formu) a zalepenú šišku vykrojíme ešte raz. Tento ďalší výkroj krásne zlepí hornú a dolnú časť šišky. Následne necháme pripravené šišky ešte 10 – 15 minút zakryté kysnúť.
 7. Medzičasom si rozpálime aspoň 2 cm hlbokú hladinu oleja v dostatočne širokom hrnci alebo panvici, na strednom plameni. Šišky musia vo leji plávať a nesmú sa dotýkať dna hrnca/panvice. Rovnako je dôležité nezohrievať olej na privysokú teplotu. Šišky sa veľmi rýchlo spália na okrajoch, zatiaľ čo by sa vo vnútri nestihnú dopiecť a ostali by polosurové. Šišky v oleji vyprážame z oboch strán až kým nezískajú krásnu, zlatohnedú farbu. Následne ich vyberieme a necháme odkvapkať na papierových utierkach.
 8. Na záver šišky ozdobíme poprášením zmesou práškového a vanilkového cukru. Tieto dva cukry zmiešame v pomere približne dva ku jednej, vložíme do kovového sitka a poprášime ním šišky z vrchnej strany.

Šišky sa bežne podávajú pri slávnostných príležitostiach ako sú fašiangy. Rovnako dobre však poslúžia na ohúrenie odporcov rastlinnej stravy pri ľubovoľnej príležitosti.

Ak sa Vám recept páčil, zvážte prosim podporu našich aktivít.
[button color=“red“ size=“large“ align=“center“ link=“https://veganskehody.darujme.sk/787/“]PODPORIŤ[/button]

ZDIEĽAŤ