Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/5/8/5867d9a0-bd7d-4d69-a5f5-69a676dd326e/veganskehody.sk/web/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 39
Petícia za zníženú DPH na ovocie a zeleninu - Vegánske hody

Petícia za zníženú DPH na ovocie a zeleninu

[emailpetition id=“1″]

Petičné hárky na stiahnutie

Ak chcete petíciu podporiť napríklad zberom podpisov vo svojom okolí či na svojom podujatí, máme pre vás možnosť stiahnuť a vytlačiť si petičné hárky, ktoré nájdete po kliknutí na tento odkaz.

Petíciu nedávno podporili:

[signaturelist id=“1″]

Plné znenie petície

Žiadame poslancov a poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky o nasledovné úpravy zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty:

1. Do zoznamu potravín so zníženou sadzbou DPH vo výške 10% zaradiť ovocie, zeleninu, huby, obilniny, strukoviny, orechy a ostatné potraviny čisto rastlinného pôvodu, teda neobsahujúce žiadne živočíšne výrobky.
2. Zo zoznamu potravín so zníženou sadzbou DPH odobrať všetky potraviny živočíšneho pôvodu, konkrétne všetky druhy mäsa, mäsových výrobkov, mlieka a mliečnych výrobkov.

Živočíšna výroba predstavuje obrovskú záťaž pre životné prostredie a vysoko neefektívnym odvetvím s drastickými dopadmi na životné prostredie a prírodu. Rastlinná strava je nie len efektívnou a udržateľnou alternatívou, avšak aj nevyhnutným predpokladom zastavenia klimatických zmien. Jej daňové zvýhodnenie je preto veľmi dobrým riešením súčasného stavu.
Živočíšna výroba v súčasnosti tvorí viac emisií skleníkových plynov (14,5%) než doprava (13%), využíva pätinu ľudskej spotreby vody (15 414 litrov vody na 1 kg hovädzieho mäsa), je jedným z najväčších znečisťovateľov vody, na účel jej rozmachu pripadá 70% vyrúbanej plochy amazonského pralesa, zatiaľ čo viac než 87% rybárskych oblastí je využívaných na hrane alebo za hranou udržateľnosti, pričom do roku 2048 pri súčasnom vývoji možno očakávať kolaps oceánskych ekosystémov. Zároveň prichádzajú varovania od Organizácie spojených národov, Univerzity Johna Hopkinsa či think-tanku Chatham House, ktoré upozorňujú na to, že bez výrazného zníženia spotreby živočíšnych výrobkov nebude možné zastaviť klimatické zmeny. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zároveň spracované mäsové výrobky zaradila medzi rakovinotvorné látky a červené mäso medzi látky pravdepodobne spôsobujúce rakovinu.
Na druhej strane, rastlinná strava vytvára 2,5 krát menej emisií skleníkových plynov a jeden človek pri nej dokáže ušetriť až 4,3 kg emisií skleníkových plynov každý jeden deň. Ďalej vyžaduje 5 krát menej pôdy ako živočíšna strava. Nna vypestovanie 1 kg obilnín stačí 10 krát menej vody a na 1 kg zeleniny až 50x menej vody, ako je potrebných na 1 kg hovädzieho mäsa. Rastlinná strava je ďalej základom ľudského jedálnička podľa odporúčaní OSN a WHO. Podľa nich by ľudské stravovanie malo byť postavené v prvom rade na rastlinnej strave bohatej na zeleninu, ovocie a strukoviny, ktorá pomáha odďaľovať výrazný podiel neprenosných chronických ochorení.
Rastlinná strava tak nepochybne tvorí udržateľnú alternatívu a nevyhnutný predpoklad zastavenia klimatických zmien, na základe čoho považujeme za potrebné, aby bola aj primerane daňovo zvýhodnená, oproti strave živočíšnej.

Zostavovateľ petície: OZ VEGÁNSKE HODY, Belinského 10, 85101 Bratislava.
Osoba na zastupovanie v styku s orgánmi verejnej moci: Mgr. Martin Smrek, Budatínska 5, 85105 Bratislava.

ZDIEĽAŤ