Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/5/8/5867d9a0-bd7d-4d69-a5f5-69a676dd326e/veganskehody.sk/web/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 39
Mesto New York uvádza pilotný program „Pondelok bez mäsa“

Mesto New York uvádza pilotný program „Pondelok bez mäsa“ pre boj proti klimatickým zmenám a obezite

Starosta New Yorku Bill de Blasio, školská kancelárka Carmen Fariña a predseda mestskej štvrte Brooklyn Eric Adams v pondelok spojili sily a oznámili zavedenie pilotného programu Meatless Monday v 15 školách Brooklynu. Od budúcej jari sa budú každý pondelok 7500 študentom týchto škôl podávať výlučne vegetariánske raňajky a obedy. Na výber budú chutné jedlá ako chrumkavé tofu, quesadilla s čiernou fazuľou či tažín s opraženým cícerom.

Z originálu NYC Announces “Meatless Monday” Pilot Program to Tackle Climate Change and Obesity od Cody Carlson publikovaného 23. októbra 2017 v Mercy for Animals, preložila pre OZ VEGÁNSKE HODY Linda Polakovičová, s korektúrami od Lucie Laukovej.

V štátnych školách bude prostredníctvom tohto programu ponúkaných viac ako 300-tisíc ďalších vegetariánskych jedál. Týmto sa podarí nielen zachrániť nespočetný počet zvierat pred krutým týraním a zanedbávaním vo veľkochovoch a na bitúnkoch, ale aj poskytnúť deťom základy pre zdravé, humánne a udržateľné stravovanie.

Pondelok bez mäsa

Kampaň za tento program viedli samotní študenti. V súčasnosti má potenciál rozšíriť sa v najväčšom školskom dištrikte, kde sa denne stravuje takmer milión detí. Oznámili to na nádvorí jednej z piatich newyorských škôl, ktoré už dávnejšie každodenne ponúkali výlučne vegetariánske obedy.

„Sme si vedomí, že čelíme krízam klimatických zmien a obezity,“ povedal starosta. „Obe môžeme efektívne vyriešiť väčšou konzumáciou rastlinnej stravy.“ Mäso zo svojho pondelkového jedálnička vylúči aj on, jeho rodina a zamestnanci.

„Jedného dňa sa pozrieme späť a zhodnotíme zmenu nie len v Brooklyne a New Yorku, ale v celej krajine a na celej planéte,“ povedal predseda štvrte Eric Adams. Adams je vegán, ktorý pred dvomi rokmi pomocou rastlinného stravovania zvrátil svoju cukrovku typu 2.

V súčasnosti nasleduje príklad Meatless Monday viac ako 50 školských dištriktov, vďaka čomu možnosti vegánskeho stravovania v školách už roky rastú. Začiatkom tohto roku zlúčený školský dištrikt Los Angeles odštartoval pilotný vegánsky program, aby zväčšil ponuku obedov rastlinného pôvodu.

Živočíšna výroba každoročne týra miliardy zvierat a je vedúcou príčinou emisií skleníkových plynov, straty biotopov a najväčších zdravotných problémov, ako sú ochorenia srdca, obezita a cukrovka. Mercy For Animals gratuluje newyorským funkcionárom k podpore rastlinného stravovania, ktoré je najjednoduchším a najefektívnejším riešením týchto problémov.

Dúfame, že zákonodarcovia po celej krajine prijmú podnet z Veľkého jablka a zaradia znižovanie spotreby mäsa do svojich plánov − a nebudú mrhať peniaze daňových poplatníkov v snahe zrušiť Meatless Monday, podobne ako sa minulý rok pokúsil istý zákonodarca podporujúci poľnohospodárstvo.

Našťastie môžeme prispieť všetci vždy, keď sa ideme najesť.

ZDIEĽAŤ