tangerine-newt-RgT22Ixcq4Y-unsplash

Čo sa šepká o vegánstve? Mýty vs. Fakty

mýty, fakty, vegánstvo, jedlo, zelenina

Vegánstvo sa mnohým zdá ako radikálna cesta životom a nie každý ho vníma pozitívne. Preto vznikajú rôzne mýty, teórie a tvrdenia, ktoré majú preukázať, že vegánstvo nie je zdravým životným štýlom.

Je to skutočne tak? Odhalili sme pre vás najväčšie mýty o vegánstve. Poďme si na ne spoločne posvietiť.

Veľmi svojský argument niektorých odporcov vegánskeho životného štýlu hovorí, že jesť rastliny je aspoň také zlé ako jesť zvieratá, pretože aj tie údajne dokážu prežívať bolesť. Avšak štúdie a vedecké články, ktoré majú slúžiť ako opora tohoto tvrdenia sú často veľmi nespoľahlivé a prichádzajú k prvoplánovým a špekulatívnym záverom. Rozoberme si to teda na drobné.

Základným kritériom prežívania bolesti je vedomie. Vedecký výskum však ukazuje, že rastliny vedomie nemajú. Vysvetlíme si prečo to tak je.

Po prvé, spôsob spracovávania informácií u rastlín  sa značne líši od toho zvieracieho či ľudského. Slúži taktiež iným účelom než procesy prebiehajúce v nervovej sústave živočíchov. Ďalej, správanie rastlín nie je proaktívne, ale reaktívne, čo znamená, že ich „činy“ len reagujú na podnety z okolia, nedokážu ich iniciovať a ani nie sú schopné riešiť problémy skôr, než k ním dôjde. 

A do tretice, rastliny nemajú nociceptory, receptory prispôsobené na to, aby registrovali bolesť.  V skratke, napriek určitej inteligencii, ktorú rastliny bezpochyby majú, sa nedá konštatovať, že by si boli vedomé vlastnej existencie, mali emočnú inteligenciu či dokázali cítiť a prežívať bolesť. Čo ostatné mýty o vegánstve?

Naozaj potrebuje ľudský organizmus mäso na to, aby bol optimálne zdravý? Mnoho ľudí si myslí, že to tak je, ale čo hovorí veda?

Začnime tým, že si priznáme, že ľudia dokážu vďaka evolúcii, ktorá nás adaptovala na naše prostredie a podmienky, stráviť ako rastliny, tak aj mäso. Poďme si však objasniť, či je mäso naozaj potrebné pre naše zdravie. Mäso je významným, no nie jediným, zdrojom bielkovín. Niektoré aminokyseliny, základné stavebné jednotky bielkovín, si ľudský organizmus dokáže vyrobiť sám, avšak iné potrebuje prijať z vonkajších zdrojov; tie nazývame esenciálne aminokyseliny. Napriek tomu, že množstvo ľudí si myslí opak, esenciálne aminokyseliny sa nachádzajú v aj rastlinách. Odtiaľ ich naše telá dokážu vyťažiť a použiť presne tak ako aj z mäsa.

Problémom je však to, že bielkoviny nekonzumujeme izolovane, naopak, prichádzajú v balíčku, ktorý si náš metabolizmus rozbalí sám. Pri živočíšnej bielkovine ten balíček pozostáva z bielkoviny, tuku a v prípade spracovaného mäsa aj látok, ktoré preukázateľne spôsobujú civilizačné ochorenia, ako napríklad srdcovo-cievne choroby, rôzne druhy rakoviny, alebo cukrovku druhého typu.

Na druhej strane rastlinná strava ponúka okrem bielkovín a tukov aj sacharidy (cukry, škroby a vlákninu), o ktorých je dokázané, že znižujú úmrtnosť na civilizačné ochorenia. Takže aj „nedostatok bielkovín“ patrí medzi ďalšie mýtus o vegánstve, ktoré vieme vyvrátiť.

Celú túto problematiku dokonale zhŕňa americká akadémia výživy a dietetiky, ktorá vo svojom vyhlásení píše, že správne nastavené vegetariánske a vegánske stravovanie je vhodné pre všetky obdobia života – od detstva a dospievania cez tehotenstvo a dojčenie až po starobu a dokonca aj pre športovcov.

Takže v skratke, nie, pre optimálne zdravie mäso nepotrebujeme.

Akákoľvek zmena životného štýlu vie byť výzvou, avšak dnešná doba nám to vie nesmierne uľahčiť. V prípade prechodu z klasickej na vegánsku stravu máme k dispozícii nespočetné množstvo pomôcok. Či už sa jedná o rozsiahle zdroje informácií, chutné vegánske potraviny alebo vegánsku, na zvieratách netestovanú kozmetiku. Možností je naozaj veľa.

Vezmime však na chvíľu do úvahy názor tých, ktorí tvrdia, že vegánsky životný štýl obmedzujúci je. Pri tejto otázke záleží len na perspektíve. Vegánmi a vegánkami sa totiž ľudia stávajú po hlbokej úvahe, ktorá zvažuje všetky stránky ich života. Pravdou je, že takéto brodenie sa vlastnou mysľou má za následok to, že problémy ako napríklad malý výber vegánskych alternatív v supermarkete, rozdiel v chuti, neochotný personál reštaurácie, ktorý vám nechce vyhovieť a povegánštiť jedlo, ktoré ste si vybrali sú omnoho prekonateľnejšie. Jednoducho ide o viac ako o naše vlastné zážitky či pohodlie.

Vegánsky životný štýl nabáda k objavovaniu alternatív v stravovaní, obliekaní a starostlivosti o seba. V skratke teda ponúka nové možnosti a rozširuje obzory tým, ktorí sa preň rozhodnú; čo logicky odporuje tvrdeniu, že vegánstvo je obmedzujúce.

jedlo, zelenina, strukoviny

Vegánstvo je stále naozaj kontroverznou témou, no argumenty, ktoré proti tomuto životnému štýlu ľudia majú, sú často neoverené a neraz pritiahnuté za vlasy. Mýty o vegánstve sú častokrát založené na neoverených faktoch. Je dôležité, aby sme svoje názory formovali kriticky a držali sa overených, nie neoficiálnych údajov. A to aj preto, lebo táto téma má čím ďalej tým viac vplyv na verejné zdravie a týka sa teda nás všetkých.

Ak aj vy radi búrate mýty o vegánstve, prečítajte si náš článok o tofu-mýtoch!

Zdroje

ZDIEĽAŤ