Vegánske hody Bratislava

Vegánske hody Bratislava 2019

Vegánske hody Bratislava 2019 sú tu! Už 11. ročník tohto populárneho podujatia opäť zavíta do Starej tržnice už 08.septembra 2019.

Vegánske hody Bratislava 2019 opäť prinášajú to najlepšie z udržateľnej a ohľaduplnej kuchyne! Môžte sa tešiť na desiatky reštaurácií, obchodov a výrobcov ponúkajúcich tie najlepšie jedlá čisto rastlinného pôvodu, kozmetiku a drogériu netestovanú na zvieratách, ako aj na alternatívy kožených výrobkov. Nebude chýbať celodenný program, infostánky neziskových organizácií, ale ani možnosť vyskúšať si virtuálnu realitu, či si zakúpiť benefičné tričká.

Vstup na podujatie je tradične voľný, odporúčame však prísť hladní/é!

Program

11:00 – 11:30   Alexandra Demetrianová – Ide o chlp: Zakážme kožušinové chovy na Slovensku! (Prednáška)

12:00 – 13:00 Alpro kuchárska show s ReBarborou – Karfiolový Hummus s Alpro nápojom, Cestoviny so šampionmi, tempehom, sušenými paradajkami a sójovou smotanou, Slivkové gule. (Kuchárska show)

13:30 – 14:30   Agáta Hrůšová – Ako si vyrobiť domácu ekologickú drogériu z bežne dostupných surovín. (Workshop)

15:00 – 16:00   Radek Látal, DiS. – Ako (pre)žiť na vegánskej strave. (prednáška)

16:30 – 17:30   Martin Kovaľ – Vegánska strava pri vytrvalostnom športe. (prednáška)

18:00 – 19:00   Anton Meszároš – Tempeh roláda s paštrnákovým pyré a grilovanou zeleninou, Domáci nadýchaný langoš so sojanézou.

Alexandra Demetrianová – Ide o chlp: Zakážme kožušinové chovy na Slovensku!

Alexandra Demetrianová z Humánny pokrok príde porozprávať o kampani, ktorá raketovo vystrelila medzi najúspešnejšie online petície v histórii Slovenska. Zmena pre zvieratá na kožušinových farmách je na dosah. Budete jej súčasťou? ?? www.ideochlp.sk

Alpro kuchárska show s ReBarborou - Karfiolový Hummus s Alpro nápojom, Cestoviny so šampionmi, tempehom, sušenými paradajkami a sójovou smotanou, Slivkové gule. (Kuchárska show)

Za značkou ReBarbora stojí blogerka / vegánka Barbora Drahovská. V roku 2011 spoluzaložila jeden z prvých foodblogov na Slovensku BiteMe. Je spoluautorkou knihy Zdravé raňajky, ktorá je plná bruchu a oku lahodiacich vegánskych a vegetariánskych receptov. Vegánkou je síce iba necelá dva roky, ale zato sa tomuto životnému štýlu odovzdala naplno a so srdcom. Od septembra tohto roku rozvíja platformu vegánstva aj v projekte Šuhajíci pri Panvici, ktorý má pod palcom televízny a rozhlasový moderátor Milan „Junior“ Zimnýkoval spolu s renomovanými šéfkuchármi. Barbora sa okrem blogu a vyvíjaniu receptov venuje aj kurzom, kde ľudí vzdeláva v oblasti stravovania a hlavne im odovzdáva inšpirácie pre pestrý, vyvážený a chutný vegánsky jedálniček. Je maminou rok a pol mladej Sophie, takže jej blog slúži aj ako inšpirácia mamám a tatinom. Na vegánskych hodoch si môžete prísť pochutnať na jej karfiolovom humuse s kukuričným chipsom, cestovinách so šampiónmi, tempehom a sušenými paradajkami v krémovej omáčke s vegánskym parmezánom a domácich slivkových guliach s čokoládovom polevou a lyofilizovanými malinami.

Agáta Hrůšová - Kosmetika hrou

Ekologická domácnost s Kosmetika hrou Ekologická domácnosť sa neobíde bez prírodnej drogérie. Jej výroba je pritom ľahká a zábavná. Domáca drogérie predstavuje dobrú alternatívu kupovaných eko-prostriedkov a pomáhá ku znižovaniu plastových obalov. Na workshope si predstavíme základné ingredience, ktoré sú bežne dostupné, lacné a dobre odbúratelné v prírode. Naučíme sa ako si poradiť s upchaným odpadom, leštením kohútikov a s praním prádla. Kosmetika hrou Sme tím dievčat, ktoré tvoria workshopy, obchod, eshop a hlavne web plný receptov na prírodnú kozmetiku, bylinné lieky a ekologickú domácnost. Máme radi jednoduchosť, kvalitné suroviny a aromaterapiu. O kurzy sa prevážne stará Judita a Agi. S Agi sa stretnete na Vegánskych hodoch v Bratislave. Judita sa venuje aromaterapií a herbalizmu a Agi je odborníčka na domácu drogériu a šlahané maslá. Tešíme se na teba Bratislava! 🙂

Bc. Radek Látal, DiS. – Ako (pre)žiť na vegánskej strave.

Radek Látal, Vegánsky výživový poradca, dlhoročný vegán, aktivista a blogger. Výživa a jej vplyv na zdravie človeka sú jeho vášňou a koníčkom. Vegánom je od roku 2013, venuje sa osvete o zdravotných prínosoch vegánskej stravy a o tom, ako sa správne vegánsky stravovať. Vyštudoval odbor Výživa ľudí na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite a je držiteľom zahraničného certifikátu Plant-based nutrition. Príde porozprávať na tému: “Ako (pre)žiť na vegánskej strave“. Aké sú zdravotné riziká vegánstva? Čo nám môže chýbať? Musia vegáni naozaj dopĺňať vitamín B12? A ako je to s bielkovinami? Je potrebné kombinovať strukoviny a obilniny? A čo Déčko? Na tieto otázky a ďalšie iné vám rád odpovie Radek Látal už 8.septembra.

Martin Kovaľ – Vegánska strava pri vytrvalostnom športe

Martin Kovaľ je ultrabežec, skyrunner, skialpinista a hlavne vegán, ktorý úspešne absolvoval už nejeden závod doma aj v zahraničí. S konceptom prednášok o vegánstve, stravovaní a športe, ktoré sa konali už viackrát v Bratislave, Košiciach ale aj v Prahe a Brne, sa snaží motivovať a poradiť každému bežcovi a športovcovi. Je jeden zo zakladateľov Slovenskej Skyrunningovej asociácie.?‍♂️?? V prednáške Vám priblíži vegánske stravovanie pre potreby vytrvalostného športu. Hlavný dôraz sa kladie na kvalitnú regeneráciu, ktorá je úzko spojená so stravou. Martin v prednáške rozoberie aj teoretické a praktické princípy stravovania sa počas nielen bežeckých ultra-trail pretekov ale aj ostatnom vytrvalostnom športovom výkone.

Anton Meszároš - Tempeh roláda s paštrnákovým pyré a gril. zeleninou.

Anton Meszároš pracoval som v Prahe ako šéfkuchár pre reštauráciu Plevel. Momentálne varí pre Savage garden kde zvyčajne pripravujú aspoň jedno vegánske jedlo alebo na žiadosti hosti upravujú jedla do vegánskej podoby. Na Vegánskych hodoch v Bratislave Vám predvedie ako si pripraviť Domáci nadýchaný langoš so sojanezou a tiež Tempehovú roláda s paštrnákovým pyré a grilovanou zeleninou.

Predajcovia

Gastro prevádzky

AdeZ

Pod značkou AdeZ nájdete ucelený rad nápojov na báze obilnín, semienok a orechov, ktoré predstavujú výživovo hodnotnú, a hlavne skvelo chutnajúcu alternatívu všetkým, ktorí sa snažia obohatiť svoj jedálny lístok o potraviny z rastlinných surovín a tiež o zážitky z nových chutí. Všetky rastlinné nápoje AdeZ sú prirodzene bez laktózy a vďaka svojmu čisto rastlinnému pôvodu sú vhodné aj pre vegánov.

Alpro space

Alpro mení spôspob stravovania ľudí pre lepšie zajtrajšky. Našou prácou je premena všetkého dobrého v lahodné produkty. Obilie, orechy a semienka, všetko plné základných živín, sviežosti a chuti. Životný štýl založený na rastlinnej strave chutí skvele v každom zmysle – je udržateľný pre planétu a rastlinná strava je lepšia aj pre naše zdravie. Medzi výrobkami Alpro nájdete rastlinné drinky, alternatívy k jogurtom či smotanám, dezerty ako aj výrobky určené pre profesionálov. Novinkou sú ľadové kávy a zmrzliny.

Balans bistro

Varenie je umenie. V našom bistre milujeme kreatívne vegánske varenie, v ktorom chceme šíriť myšlienku našej životnej filozofie priamo na Vašich tanieroch. Ponúkneme Vám obľúbené burgre s našimi špeciálnymi hranolkami podľa belgickej receptúry (na vegánsky spôsob) s domácimi omáčkami, našu skvelú klasiku – hokkaidovo tempehové rezne so zemiakovým šalátom a novú “vychytávku” – “nesyrovo” – karfiolové guličky.

BAO BROTHERS

Bao Brothers májú blízky vzťah k Starej Tržnici a v ponuke im nikdy nechýbajú aj vegánske dobroty. Logicky tak vznikla myšlienka upraviť svoju ponuku na Vegánske Hody, ktoré vo svojom voľnom čase v minulosti vždy radi navštevovali. Tešiť sa môžete na tri druhy naparovaných bao žemličiek, letné zeleninové rolky a skvelé kimchi.

BODKA donut point

Bodka Donut Point. Prvý slovenský DONUT TRAILER! Sme v tom len dvaja. Lucia a Tomáš. Manželský pár, ktorý cestuje po svete, objavuje nové príchute a snaží sa ich pretvoriť pre všetkých, ktorí milujú vegánske donuty na Slovensku. Jemné ako obláčik. #kruhchuti

Buchtáreň

Buchtáreň je miesto, kde stále žijú tradície. Ponúkame tradičné ručne robené parené buchty. V ponuke máme, sladké aj slané parené buchty, tak isto aj bezlepkové buchty. V buchtách máme rôzne náplne a na vrch si viete vybrať z veľkého výberu posýpok.

Daniel Karas Culinary

Daniel Karas Culinary sa Vám tentokrát predstaví so svojimi vegánskymi špcialitami pečenými aj na bukovom dreve. Bude to pestré, voňavé, orientálne a originálne 🙂 Tešíme sa na Vás.

Dolinky

Tradičné dolky v miniverzii pripravované čerstvé a podávané s množstvom domácich polev posýpok, aj vo verzii vegan/bezlepkové.

FOODSTOCK

?Naša GYOZA
Chuť, ktorá je komponovaná pre naozajstných gurmánov. Chrumkavý sezam v kombinácií s jemným závojom hľuzovky, robia krásne garde šťavnatému pirôžku, ktorý je obalený v jemne sladkastej omáčke. Ak vám z času na čas prejde cez zúbky zelený sójový bôb, úsmevu sa proste nedá odolať.

Forky´s Trnava

Forky’s je koncept moderného bistra-reštaurácie, kde sa všetky pokrmy pripravujú výhradne z čisto rastlinných surovín. Dôležitou súčasťou ponuky Forky’s je street food – zdravá forma fast foodu, ktorá sa od klasického odlišuje nulovým obsahom cholesterolu, vysokým obsahom vlákniny, vitamínov a minerálov a prvotriednou kvalitou surovín.

GaiaHemp

Výroba a predaj zdravej výživy vyrobenej z bio konope.

Good Nature

Neochutnali ste ešte Maďarskú klobaňu? To určite musíte napraviť v našom stánku na Vegánskych hodoch, v ktorom budeme počas celého dňa robiť ochutnávku klobane ako aj našich noviniek – vegánskeho údeného a vegan kebabu. Tešíme sa na Vás 🙂

Jack Dog & Deli's

V našej ponuke nájdete hlavne naturálne sušené ovocie, orientálne koreniny, mladé kokosy a novinkou bude JACK DOG – originálny vegánsky hot-dog z trhaného jackfruitu.

Kakaw Co+

Kakaw Co+ si vyberáme, dovážame, distribuujeme a predávame výnimočné kolumbijské kakao „fino de aroma“ plné čarovného kakaového masla a antioxidantov. Základnými princípmi našej činnosti sú adekvátne pracovné podmienky pestovateľov a súčasne zabezpečenie vysokej kvality produktov pre našich gurmánskych zákazníkov. Nám záleží na tom ako? kde? čo? a kým?.

Kaufland Take-Away

Byť vegánom je v dnešnej dobe jednoduché! Už nemusíte hľadať suroviny po celom meste. Stačí skočiť do Kauflandu a nakúpiť zo širokého radu produktov K-take it veggie. Sama som si ich obľúbila, pretože sú chutné a za rozumnú cenu. Aj preto som pre vás spoločne s Kauflandom pripravila ochutnávku banánových palaciniek podľa svojho receptu. Sú 100 % vegánske a 100 % chutné! Teším sa na vás v nedeľu 8. septembra na Vegánskych hodoch pred bratislavskou Starou tržnicou.” Vaša Petra Sabolová alias Veggie´s Way.

Loove by Vegana

Budeme sa na vás tešiť s našou klasickou ponukou – pochutnáte si na haluškách s vryndzou, burgroch, a skvelých koláčikoch.

LUNTER BISTRO

Ste milovníkom sladkých raňajok, alebo musíte ukončiť obed sladkou bodkou po Lunter miske plnej zeleniny a nášho Tofu? Pochutnajte si na našich chia pudingoch a ovsenej kaši s jahodami. Pochváľte sa dobrotami z Lunter Bistra!

Mandlove srdco

Mandlove SRDCO je miesto, kde si môžte prísť sadnúť a vychutnať najčerstvejšie koláče v srdci Bratislavy, výberovú kávu z najprogresívnejšej pražiarne na Slovensku Goriffee a ďalších špičkových európskych pražiarní, remeselné produkty a naše vegánske & bezlepkové obedy, ktoré vznikajú podľa našej Martiny Grňovej MasterChef Slovensko.

Marinela

Marinela, prvá bratislavská nanukáreň, pre vás aj túto jeseň namieša poctivé domáce nanuky z pravého ovocia.

Nebeské dortíčky

Vegan cupcakes for all.

NUTIVA.SK

Nutiva vznikla z lásky k cestovaniu. Za našimi produktami sme cestovali do rôznych kútov sveta. Veľa sme porovnávali a vyberali len to, čo nám chutí. Naučili sme sa vyvarovať bežným podvodom s potravinami. Nutiva ponúka viac ako 300 druhov potravín, inšpirujúce recepty a články o zdravej výžive. Naučí ťa maškrtiť zdravo, vyformovať ideálnu postavu či orientovať sa vo svete rôznych superpotravín. Na našom e-shope nájdeš strukoviny, obilniny, oriešky, semienka, sušené ovocie, čaje, kávy a iné vychytávky. V BIO, ale aj konvenčnej kvalite.

Nuttery

Radi vás privítame so všetkými Nuttery výrobkami a nebude chýbať aj obľúbený Jogurtový Bar s novými exkluzívnymi príchuťami. Tak neváhajte a zastavte sa u nás. Tešíme sa 🙂

PÁNI BAKLAŽÁNI

PÁNI BAKLAŽÁNI varia naozaj zdravo – prevažne zo zdrojov lokálnych a sezónnych, s láskou pripravených.

Plantáž - festival food

Jednoducho sme museli! Napriek tomu, že v našom novootvorenom Plantáž Bistro v Martine tvrdom makáme, sme sa rozhodli, že si vyhradíme čas aj na Bratislavu, pretože milujeme už tradičnú atmosféru tamojších Vegánskych hodov v Starej tržnici ale hlavne milujeme Vás, našich zákazníkov! Takže sa opäť vidíme s tým najlepším, čo od nás môžete ochutnať. Veľmi sa na Vás tešíme!

Pure Nuts

Veríme, že jesť kvalitne by nemala byť veda a ani nuda. Preto ti prinášame Pure Nuts. Rodinku potravín, ktoré ti nabijú baterky!

Raw Restauracia Bemba

Prvá a stále jediná Raw reštaurácia ktorá vám už 9 rok prináša exkluzívne jedlo na taniery.

Vegan Food On Wheels

Volám sa Jakub a varenie ma baví. Moja práca je aj mojím koníčkom. Môj sen stále pokračuje, zdokonalovať sa vo vegánskej strave, a mať nekonečnú fantáziu a kreativitu v príprave jedál. 🙂

VEGAN KIOSK

1. vegánsky STREET FOOD na Slovensku príde druhýkrát na vegánske hody so svojimi novinkami – Papa Americano ??? ako dvojitý burger amerického typu, Leonardov BEYOND burger z našej stálej ponuky, ďalej našu klasiku, veľmi obľúbené BURRITO. ? Tentokrát bude aj polievka. Tešíme sa na vás. ?

Veganski

Vegánske burgre s The Beyond meat servírované do farebnuých variácií žemlí, doplnené o sezónnu zeleninku a vlastné dresingy. Hranolky so zapečeným vegánskym syrom, paradajkou a polníčkom.

Veglife

Vegetariánsky streetfood a zdravé dezerty z “dieľne” šéf kuchára a cukrárky Veglife.

VITALAND - viac ako bežné potraviny

Spoločnosť VITALAND prevádzkuje v Bratislave maloobchodné predajne so širokým a pestrým sortimentom zdravých potravín, nápojov, bio produktov, vegetariánskych, vegánskych a raw výrobkov. V ponuke máme aj bezlepkové a dia výrobky, čerstvé kváskové a bezlepkové pečivo, prírodné výživové doplnky, čaje a bylinné tinktúry. Škálu výrobkov dopĺňa prírodná kozmetika, eko drogéria a darčekové predmety. Naši predajcovia Vám ochotne poskytnú pomoc pri výbere tovaru i poradenstvo v oblasti zdravej výživy.

Nápojove bary

BEERPORT

Špeciálny bar s ponukou čapovaných craftových pív.

PIJO BIO

Osviežte sa so 100% ovocnými šťavami a ľadovými čajmi PIJO BIO. Prinášame kvalitu so značkou bio a vegan a pestrú paletu príchutí. Ak milujete sirupy, tie sú rovnako ako všetky naše produkty bez pridaného cukru, aróm, farbív a konzervantov.

Herbert sirupy

Herbert Sirupy je firma, ktorá vznikla z lásky k tradičnému remeslu, prírode, inšpirovaná rôznorodosťou súčastnej barovej a kulinárskej scény. Naše know-how a metóda spracovania vychádzajú zo starých postupov našich predkov a vlastných skúseností . Neustále experimentujeme, získavame nové poznatky. Všetko sa začalo v roku 2010 v jednom malom hrnci. Dnes je za Herbertom komunita ľudí, ktorí pre vás v našej výrobni kombinujú prvotriedne ingrediencie ktoré možno nečakáte, no veríme, že si ich zamilujete.

SIGELSBERG CIDER

Prírodný cider zo slovenských jabĺk, bez pridania umelých farbív, či príchutí. O jeho kvalite svedčia ocenenie, ktoré získal na medzinárodne uznávaných súťažiach. Ako napr GREAT TASTE či INTERNATIONAL CIDER CHALLENGE, ktoré sa konajú vo Veľkej Británii.

Pán Králiček

Pán Králiček je prvá pojazdná kaviareň v Bratislave. Má bicyklovú trojkolku s voňavým mahagónovým boxom a na ňom kávovar nielen pre parádu. Profesionálny prístup k príprave ako aj vlastná čerstvo pražená káva zabezpečia jedinečnú skúsenosť pre každého.

Slobodné vinárstvo

Slobodne Vinarstvo- Naturálne Vína. Naše vína vyrábame výlučne z hrozna dopestovaného vo vlastnom vinohrade obhospodarovanom ekologicky. Víno vnímame ako živý organizmus. Pri výrobe kladieme dôraz na remeselnú precíznosť a na pochopenie prírodných procesov. Nesnažíme sa ich meniť. Všetky naše vína kvasia prirodzene bez pridania selektovaných kvasiniek a enologických trikov. Okrem vína predstavíme aj nealkoholickú muštonádu a naše za studena lisované oleje.

Vegánsky jarmok

Bioparfemka

Tradične so sebou privezieme obrovskú nálož kvalitnej vegánskej kozmetiky. Všetko vyberáme starostlivo tak, aby sme pre vás našli skutočne prírodné a kvalitné produkty. Všetko krásne voňavé a bylinkové, od domácich aj zahraničných výrobcov. A máme aj viaceré novinky. Tak sa určite zastavte, tešíme sa na vás.

Organila

My v Organile nechceme žiť v dobe, kde ľudia skôr siahnu po „zázračnom“ produkte, vďaka ktorému máme okamžite hladšiu pleť, krajšiu pokožku, dokonalé nechty, často krát aj na úkor vlastného zdravia. Obchod so širokou ponukou kvalitnej certifikovanej kozmetiky, šetrnej k pokožke a k prírode. Organila nie je len o kozmetike, o produktoch do domácnosti, ale tiež o životnom štýle.

Plantizia

Plantizia spája našu lásku k rastlinám, krásnej prírode a ekológii. Ponúkamej jedinečné kúsky rastlín a dekorácií – riasogule, rastlinné teráriá, tillanadsie, macrame a veľa ďalšieho.

Neziskové organizácie

Humánny pokrok o.z.

Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Sme hlasom zvierat a presadzujeme udržateľné riešenia, ktoré dokážu nasýtiť planétu. Pridajte sa k nám a pomôžte nám prinášať Humánny pokrok.

Jem Pre Zem

Jem pre Zem buduje udržateľnú budúcnosť a pracuje na rozvoji rastlinného stravovania na Slovensku. Približuje ľuďom najnovšie výdobytky rastlinného potravinárstva, pomáha rozvíjať rastlinné podnikanie na Slovensku a presadzuje udržateľné riešenia v stravovaní, ktoré dokážu nasýtiť rastúcu svetovú populáciu. Pretože to čo máme na tanieri dnes, rozhoduje o tom, čo tu po nás ostane zajtra.

Slovenská Vegánska Spoločnosť

Našim cieľom je šíriť informácie o vegánstve a rastlinnej strave. Či už formou prednášok, informačných stánkov alebo edukačných materiálov a taktiež prostredníctvom gastronómie. Chceme ľudí informovať o faktoch týkajúcich sa etickej, ekologickej aj zdravotnej stránky vegánstva, aby sme prispeli k budovaniu budúcnosti, kde vegánstvo bude všeobecne známe, pochopené a dostupné.

Lesoochranárske zoskupenie VLK

Lesoochranárske zoskupenie VLK je občianske združenie, ktorého cieľom je zachovanie prirodzených lesov.

PRIDE Košice

PRIDE Košice je festival za práva LGBT+ ľudí na východnom Slovensku.

Partneri podujatia

Miesto a čas

Stará tržnica

Vegánske hody Bratislava 2019

8. september 2019 od 10:00 do 20:00

Stará tržnica

Námestie SNP 25

81101 Bratislava