Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/5/8/5867d9a0-bd7d-4d69-a5f5-69a676dd326e/veganskehody.sk/web/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 39
Patria vegánski rodičia do väzenia?

Patria vegánski rodičia do väzenia?

Návrh nového zákona, ktorý hovorí o odňatí slobody pre rodičov, ktorí nekŕmia svoje deti do 16 rokov plnohodnotne, predostrela talianska politička Elvira Savino. Za takúto neplnohodnotnú a nevyváženú stravu považuje politička aj vegetariánstvo a vegánstvo. Ako sa na to dívajú odborníci?

Začiatkom júla internet zavalili správy o podvyživenom 14-mesačnom chlapčeku z Talianska, ktorého rodičia sa rozhodli pre vegánsku stravu. Dieťa, ktoré vážilo len o niečo viac ako zdravé 3-mesačné bábätko bolo hospitalizované v kritickom stave. Lekári zistili, že trpí srdcovou chorobou, ktorá bola zhoršená veľmi nízkymi hodnotami vápnika a inými dôležitými látkami potrebnými pre správny vývoj človeka.

Od začiatku leta tak šlo už o druhý prípad vegánskeho dieťaťa v Taliansku, ktorému hrozila smrť z dôvodu nedostatku životne dôležitých látok. Prvým bolo dvojročné dievčatko z Janova, ktorej výsledky krvných testov zase preukázali extrémne nízke hladiny vitamínu B12. Obe deti boli pre podvýživu svojim rodičom odobrané. Situácia sa vyhrotila do takej miery, že talianskym rodičom, ktoré poškodia zdravie svojich detí vegánskou stravou, hrozí väzenie.

Za ochorenie alebo trvalé poškodenie zdravia detí mladších ako 16 rokov, ktoré boli vychovávané na vegánskej či inej „extrémnej diéte“ hrozí ich rodičom 2 a pol roka až 4 roky odňatia slobody. Navrhované tresty sa zvyšujú v prípade, že obeťami budú deti mladšie ako tri roky. V prípadoch, kedy dieťa v dôsledku nesprávneho stravovania zomrie, hrozí rodičom trest 4-6 rokov väzenia. Za návrhom tohto nového zákona stojí talianska politička Elvira Savino, členka strany Silvia Berlusconiho Forza Italia, ktorá podľa vlastných slov nemá nič proti vegetariánstvu či vegánstvu, pokiaľ sa pre tento typ stravovania rozhodne dospelý jedinec. Avšak je zásadne proti tomuto typu stravovania pri deťoch, ktoré chce takto chrániť pred ich „radikálnymi“ rodičmi.

Hneď niekoľko významných organizácií ako Academy of Nutrition and Dietetics, Dietitians of Canada, The British National Health Service, The Dietitians Association of Australia a iné publikovali verejné oficiálne prehlásenia o zdravotnej bezpečnosti čisto rastlinného stravovania, a to aj v prípade tehotných a dojčiacich žien či detí. Tieto inštitúcie a dietológovia propagujú vedecky podložené informácie, že správne zložená vegetariánska a vegánska strava môže byť pre správny rast a vývoj dieťaťa plne dostačujúca. Nehovoriac o tom, že napríklad aj podľa riaditeľa talianskej spoločnosti Society of Food Science oveľa väčším problémom v otázke zdravia detí dnes predstavuje predovšetkým nadbytok cukrov a tukov v ich jedálničku.

Preto aj pri prehláseniach Elviry Savino, že deti stravované vegetariánsky a vegánsky majú nízke hladiny železa, zinku a vitamínu B12, čo môže viesť k neurologickým problémom a anémii (čo samozrejme v prípade ich nedostatku môže), by sa mal väčší dôraz klásť skôr na to, ako týmto problémom a rôznym ochoreniam predísť! Treba informovať rodičov o dôležitosti kombinácií jednotlivých potravín, aby telo dokázalo čo najlepšie všetky potrebné živiny prijať a v prípade vegánskej stravy aj o suplementácii vitamínu B12, ktorý sa v rastlinných zdrojoch skutočne nenachádza. Príkladom by mohla ísť v tomto prípade Veľká Británia, kde už vegánstvo nie je ničím novým a „netradičným“.

Namiesto odradzovania, predsudkov a trestov by preto bolo vhodnejšie rodičom vedieť správne poradiť. Pretože v tom tkvie skutočné jadro celého problému. V roku 2014 pripravili Vegánska spoločnosť Švajčiarsko a Vegánska spoločnosť Rakúsko špeciálnu brožúrku s informáciami a praktickými radami týkajúcimi sa správnej výživy vegánskych matiek a detí. Minulé leto bola brožúra preložená do češtiny a dúfame, že čoskoro sa dočkáme aj jej slovenskej verzii.

Čo možno na záver dodať k návrhu zákona Elviry Savino? Samozrejme, možno súhlasiť s tým, aby nedbalé rodičovské správanie, ktoré maloletého priviedlo do kritického stavu, bolo trestné. Otázkou však ostáva, či je skutočným „vinníkom“ vegánska alebo vegetariánska strava, alebo len neinformovanosť a nezodpovednosť nielen rodičov, ale aj celej spoločnosti.

Zdroje :
https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2016/aug/10/parents-children-vegan-diet-prosecuted-italian-law?CMP=fb_gu
http://www.telegraph.co.uk/news/2016/08/09/parents-forcing-vegan-diet-on-their-children-face-prison-time-un/

Foto:

http://www.nydailynews.com/news/world/italian-lawmaker-vegan-vegetarian-diets-banned-kids-article-1.2744951

ZDIEĽAŤ