Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/5/8/5867d9a0-bd7d-4d69-a5f5-69a676dd326e/veganskehody.sk/web/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 39
Tofu kung pao - Vegánske hody

Tofu kung pao

V našej novej sekcii receptov pokračujeme vyhľadávanou a svetoznámou čínskou špecialitou Kung pao, pričom ju budeme pripravovať vo variante s tofu.

Kung pao je špecialita pochádzajúca čínskej provincie Sečuan (S’-čchuan) a svoje meno získala po niekdajšom sečuánskom guvernérovi menom Gongbao, pre ktorého bola pripravená. V priebehu 20. storočia sa rozšíril tento recept na západ, kde nabral viacero svojich podôb. Jednou z nich je naša vegánska verzia, ktorá využíva ako základ tofu. Recept je rovnako dobre možno pripraviť aj s už predvareným seitanom. Tofu podobne ako seitan, majú na toho jedlo vhodnú textúru.
Kung pao je veľmi sviežim pokrmom, bohatým na čerstvú a sprudka opraženú zeleninu, doplnenú sviežou omáčkou a štipkou sečuánskeho korenia, ktoré omáčke dodáva špecifickú chuť. Ak sa vám však nepodarí získať sečuánske korenie, nezúfajte. V USA bol jeho dovoz dlhé roky ilegálny a tak sa rozvíjali aj recepty bez tejto sečuánskej prísady. Tradične sa tento pokrm pripravuje vo woku technikou stir-fry. Keďže naše domácnosti obyvkle nebývajú vybavené dostatočne výkonnými horákmi na túto techniku, recept sme uspôsobili na bežne dostupné kuchynské vybavenie.

Čas prípravy:

30 minút

Na 4 porcie budeme potrebovať:

 • dve balenia bieleho tofu – extra firm (cca 400 gramov – bežne dostupné v potravinách alebo špecializovaných predajniach)
 • 2 mäsité červené papriky
 • 6 jarných cibuliek, s čo najvačším podielom zelených častí
 • 6 strúčikov cesnaku
 • 5 cm kus zázvoru
 • 8 pl kvalitnej sójovej omáčky
 • 1½ pl ryžového octu
 • 1½ pl ryžového vína (dostupné v ázijských potravinách, možno nahradiť brandy)
 • 2 pl sezamového oleja
 • ½ čl podrveného sečuánskeho korenia (ideálne v mažiari – taktiež dostupné v ázijských potravinách)
 • 6 čerstvých chilli papričiek
 • 2 hrste nepražených nesolených arašidov
 • 2 čl trstinového cukru
 • 1 čl škrobu
 • repkový olej

Postup prípravy:

 1. V miske si pripravíme marinádu zmiešaním 4 pl sójovej omáčky a 2 pl sezamového oleja. Tofu nakrájané na kocky vložíme do marinády, dobre premiešame a necháme stáť aspoň 30 minút.
 2. V druhej miske si zatiaľ pripravíme omáčku – v miske zmiešame 4 pl sójovej omáčky, 1½ pl ryžového octu, 1½ ryžového vína, 2 čl trstinového cukru a 1 čl škrobu. Dobre premiešame a odložíme bokom.
 3. Kedže jedlo budeme prudko smažiť, potrebujeme si pripraviť vopred všetky ingrediencie. Papriku rozpolíme, zbavíme jadra a nakrájame na 1 cm kocky. Jarnú cibuľku pokrájame diagonálne na 2 cm dlhé kúsky. Cesnak aj zázvor očistíme a nakrájame na tenké plátky. Chilli papričky prekrojíme pozdĺžne a zbavíme semiačok.
 4. Na dostatočne veľkej panvici (aspoň 26 cm priemer) rozpálime na najväčšom horáku a najsilnejšom plameni repkový olej. Do rozpáleného oleja vysypeme tofu aj s marinádou a za neustáleho miešania smažíme až kým tofu nezačne nadobúdať zlatohnedú farbu. Prípadné náznaky prilepovania sa o panvicu priebežne varechou oddeľujeme.
 5. Následne pridáme do panvice chilli papričky a za neustáleho miešania smažíme asi minútu. Potom pridáme cesnak a zázvor a krátko smažíme, kým sa plne nerozvonia.
 6. Do panvice ďalej pridáme papriku a za neustáleho miešania smažíme až kým nezačne mäknúť, približne 3-5 minút. Potom do panvice pridáme arašidy a smažíme kým nezískajú zlatohnedú farbu.
 7. Na záver pridáme cibuľku, dobre premiešame, dochutíme nadrveným sečuánskym korením, podlejeme pripravenou omáčkou, dobre premiešame a odstavíme z plameňa.

Kung pao podávame hneď po dokončení a servírujeme na basmati alebo jasmínovej ryži, ktorú si pripravíme vopred podľa návodu. Kung pao, rovnako ako všetky podobné jedlá pripravované vo woku technikou stir-fry, je potrebné podávať ihneď po dokončení, aby sa v jedle zachovali vychýrené chuťové kvality, ktoré ho preslávili po celom svete. Prajeme vám dobrú chuť!

Ak sa Vám recept páčil, zvážte prosim podporu našich aktivít.
[button color=“red“ size=“large“ align=“center“ link=“https://veganskehody.darujme.sk/787/“]PODPORIŤ[/button]

ZDIEĽAŤ