Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/5/8/5867d9a0-bd7d-4d69-a5f5-69a676dd326e/veganskehody.sk/web/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 39
Reakcia na tvrdenia MUDr. Navrátilovej v rozhovore pre Denník N

Reakcia na tvrdenia MUDr. Navrátilovej v rozhovore pre Denník N

22. februára 2017 Denník N publikoval rozhovor s MUDr. Miroslavou Navrátilovou, PhD., ktorá upadá do mdlôb, keď počuje slovné spojenie „zdravá výživa“. Keďže sme pri čítaní názorov MUDr. Navrátilovej upadali do mdlôb tiež, rozhodli sme sa spracovať oficiálnu reakciu na názory MUDr. Navrátilovej na vegánsku a vegetariánsku stravu. Prinášame vám teda pohľad renomovaných dietologických a zdravotných inštitúcií na vegánsku a vegetariánsku stravu, ktoré sa opierajú o aktuálne vedecké poznatky.

Rozhovor v plnom znení nájdete na stránke Denníka N.

VÝŽIVA

MUDr. Navrátilová v rozhovore tvrdí o vegánskej strave, že sa jedná o „narušovanie pestrej stravy, ktorú organizmus potrebuje, tak sme geneticky nastavení“ k čomu dodáva, že „my sme nastavení na pestrú stravu – z 50 percent na rastlinnú a na 50 percent na živočíšne bielkoviny“. Tvrdenie MUDr. Navrátilovej, že človek je nastavený na stravu pozostávajúcu z 50% z rastlinnej stravy a z 50% zo živočíšnych bielkovín, sa už vo svojom základe rozchádza s vedeckým konsenzom o tom, že väčšina ľudského jedálnička by mala pozostávať z rastlinných zložiek. Avšak tento názor nezodpovedá ani súčasným vedeckým poznatkom z oblasti skúmania vegánskej a vegetariánskej stravy. S MUDr. Navrátilovou sa v tejto téme rozchádza hneď niekoľko renomovaných dietologických a zdravotníckych inštitúcií, ktoré tvrdia, že z vyváženej vegánskej stravy je možné získať všetky potrebné živiny. K tomuto záveru dospeli napríklad Dietitians Association of Australia, britská National Health Service, The Mayo Clinic, Academy of Nutrition and Dietetics, či Dietitians of Canada.

CHOROBY

MUDr. Navrátilová v rozhovore tvrdí, že nemôže povedať „že vegetariáni nedostávajú infarkty, Crohnovu chorobu, že by nemali vysoký krvný tlak. Nemôžem povedať, že by ich bolo menej“. Tvrdenie, že vegetariáni nedostávajú infarkty by bolo skutočne zavádzajúcim. Tvrdiť však, že ich nie je menej, odporuje súčasným vedeckým poznatkom. Vyvážená vegánska strava je spájaná so zníženým rizikom srdcovo-cievnych ochorení a vysokého krvného tlaku. Tu panuje zhoda ako pri Dietitians of Canada, Academy of Nutrition and Dietetics, British Nutrition Foundation, alebo The Mayo Clinic. K uvádzaným benefitom sa pridáva aj znížené riziko obezity, niektorých druhov rakoviny či cukrovky typu 2. Podľa záverov uvedených renomovaných inštitúcií je možné povedať, že ľudia s vyváženou vegánskou a vegetariánskou stravou trpia srdcovo-cievnymi ochoreniami menej, ako ľudia konzumujúci živočíšne výrobky.

DETI

MUDr. Navrátilová taktiež odmieta vegánsku stravu pre deti a dospievajúcich v presvedčení, že „dieťa by malo počas dospievania a rastu jesť všetko a pestro.“, pričom pod „všetko a pestro“ má na mysli zrejme pestrú paletu živočíšnych výrobkov. Vrátane tých, ktoré boli nedávno označené za potenciálne karcinogénne. S MUDr. Navrátilovou sa opäť rozchádzajú viaceré renomované inštitúcie. Tie tvrdia, že vyvážená vegánska strava je vhodná vo všetkých etapách životného cyklu človeka. Je teda vhodná nie len pre dospelých ľudí, ale aj pre tehotné ženy, deti a dospievajúcich, ako aj ľudí v dôchodkovom veku. K týmto záverom sa hlási napríklad The Mayo Clinic, Academy of Nutrition and Dietetics, British Nutrition Foundation, či Dietitians of Canada. Ani v tejto téme tak tvrdenia MUDr. Navrátilovej nemožno považovať za zodpovedajúce súčasnému vedeckému poznaniu a postojom renomovaných inštitúcií.

ZÁVER

Podľa viacerých renomovaných dietologických a zdravotníckych inštitúcií z celého sveta dnes možno považovať vyváženú vegánsku stravu za plne zodpovedajúcu potrebám ľudí vo všetkých etapách životného cyklu. Takáto strava zároveň prináša mnoho zdravotných benefitov, obzvlášť v oblasti srdcovo-cievnych ochorení, ale aj v oblasti prevencie vzniku rakoviny, obezity či cukrovky druhého typu. Rozhovor s MUDr. Navrátilovou, uverejnený v Denníku N považujeme za problematický. MUDr. Navrátilová opakovanie uvádza tvrdenia, ktoré nezodpovedajú súčasnému stavu vedeckého poznania a odrážajú skôr jej osobné názory a postoje. Nekritické prezentovanie takýchto postojov považujeme za problematické a chceli by sme touto cestou vyzvať Denník N k lepšiemu preverovaniu odborného pozadia spytovaných odborníkov a odborníčok v preberanej téme. V neposlednom rade by sme radi uvideli do pozornosti rozhovor s talentovanou Eliškou Selinger, ktorá sa problematikou vegánskeho stravovania zaoberá intenzívnejšie a ponúka zaujímavé náhľady do stavu súčasného vedeckého poznania o vegánskom stravovaní.

Pri tvorbe článku sme si dopomohli článkom z portálu Soucitně.cz

Foto: www.wbeike.com

ZDIEĽAŤ