Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/5/8/5867d9a0-bd7d-4d69-a5f5-69a676dd326e/veganskehody.sk/web/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 39
Impossible Foods plánujú do roku 2035 nahradiť všetky živočíšne potraviny

Impossible Foods plánujú do roku 2035 nahradiť všetky potraviny živočíšneho pôvodu

Ak by ste v roku 2010 niekomu povedali, že Tesla Motors, startup zo Silicon Valley, bude do piatich rokov spôsobovať hrôzu výkonným riaditeľom tradičných automobilových spoločností, pomysleli by si, že ste buď hlupák, alebo politik. Dnes však všetky významné štáty ako Čína, India, Francúzsko, Veľká Británia a Kalifornia uvažujú, že zakážu všetky autá so spaľovacími motormi. Teraz sa v Silicon Valley zrodil nový startup – Impossible Foods (Neskutočné jedlá) – plánujúci do roku 2035 eliminovať všetky potraviny živočíšneho pôvodu.

Z originálu Impossible Foods Plans To Replace All Animal-Based Food By 2035 od Steve Hanley publikovaného 28. septembra v Clean Technica preložila Linda Polakovičová, s korektúrami od Lucia Lauková.

Sú to iba bláznivé reči, však? A možno ani nie. Impossible Foods zaručili podporu významné mená ako Bill Gates a Google Ventures. Výkonný riaditeľ spoločnosti a biochemik zo Stanfordu, Patrik Brown, tento víkend oznámil: „Do roku 2035 chceme kompletne nahradiť živočíšne produkty v technológiách potravinovej výroby.“ Pracujeme na produkcii všetkých potravín, ktoré získavame zo zvierat.“

„Bez urážky voči vegetariánom,“ dodáva, „ale zákazníci, ktorí nás zaujímajú, sú konzumenti mäsa. Známy mi povedal, že najrýchlejším spôsobom, ako vyriešiť tento problém, by bolo vyrobiť burger, ktorý by v McDonalde predávali namiesto kravského mäsa. Bola to iba poznámka medzi rečou, ale uvedomil som si, že má pravdu.

„A vďaka svojmu vedeckému vzdelaniu som vedel, že je to uskutočniteľné. Na moje prekvapenie som zistil, že nikto tento problém nepovažoval za vyriešiteľný. Myslím si, že ľudia si proste povedali, že tento šialený deštruktívny systém, v ktorom žijeme, nikdy nezmizne. Pomysleli si, že je to smola, ale už to tak je.“

Aké je tajomstvo Impossible Foods? Hem – prostetická skupina obsahujúca železo, ktorá sa nachádza v zvieracích svaloch. Impossible Foods ju opisujú ako „základnú stavebnú jednotku v živote všetkých organizmov, vrátane rastlín.“ Podľa spoločnosti je hem významný tým, že dáva mäsu jeho špecifickú farbu a chuť, a pri varení v ňom vyvoláva ďalšie chute.

Podobne ako Tesla, hlavnou úlohou Impossible Foods je zachrániť svet. Patricka Browna silno ovplyvnila štúdia OSN z roku 2006, v ktorej sa písalo, že chov zvierat vytvára viac emisií skleníkových plynov než celý dopravný sektor – táto štúdia bola vytvorená časťou OSN venujúcou sa poľnohospodárstvu a dobytku, a preto niektorí tvrdili, že je príliš zhovievavá k priemyslu.

Brown, podobne ako Elon Musk, začal pátrať po riešení klimatickej krízy skrz všetky prekážky. Avšak naopak od Muska, Brown svoj sen plní skrz potraviny rastlinného pôvodu namiesto elektrických áut.

Spoločnosť tento mesiac otvorila nový výrobný závod v meste Oakland a začala vyrábať 500 tisíc kilogramov „hovädzieho“ na rastlinnej báze mesačne. Predpokladá, že produkty dosiahnu 1000 distribučných miest do konca roka.  Richard Konrad, vedúci pracovník úseku komunikácie, povedal: „Nie sme spoločnosť na výrobu burgerov. Sme technologická platforma pre potraviny. Náš prvý výrobok bol „overením koncepcie“. Po tom môžeme vyrobiť druhý alebo desiaty produkt.“

Celkové znenie: Moja nastávajúca sa snaží zmeniť náš jedálniček, aby neobsahoval produkty živočíšneho pôvodu. Na moje prekvapenie si teraz radšej dám veggie burger alebo takzvanú „kuraciu placku“ než pravé mäso. Táto skutočnosť je veľmi prekvapivá pre niekoho, kto sa veľmi tešil na hlavnú rebierkovú „all you can eat“ ponuku v miestnej reštaurácii. Chute a postoje sa menia. Potraviny rastlinného pôvodu sú dnes oveľa pokročilejšie než pred pár rokmi.

Všetky argumenty za zrušenie spaľovacích motorov sa môžu aplikovať aj na potraviny rastlinného pôvodu. Ochutnajte ich. Možno si ich zamilujete. Rovnako ako ja.

Zdroj: Plant Based Foods

Ak sa vám článok páčil, zvážte prosím podporu našich aktivít a pridajte sa medzi našich podporovateľov a podporovateľky ešte dnes! Ďakujeme!

ZDIEĽAŤ