Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/5/8/5867d9a0-bd7d-4d69-a5f5-69a676dd326e/veganskehody.sk/web/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 39
Znížená DPH na živočíšne výrobky? Recept na katastrofu. - Vegánske hody

Znížená DPH na živočíšne výrobky? Recept na katastrofu.

Slovensko čaká znižovanie DPH na živočíšne výrobky, zatiaľ čo Nemecko pre ne znížené dane ruší a Švédsko chce dane na mäso dokonca zvyšovať. Dôvodom ich zvyšovania je životné prostredie ale aj pomoc farmárom.

PODPÍŠTE NAŠU PETÍCIU za zvýhodnenú DPH na ovocie, zeleninu a potraviny rastlinného pôvodu!

Strana Smer sa už začiatkom tohto roka nechala počuť, že zavedie na vybrané potraviny zníženú sadzbu DPH. Na prvý pohľad to neznie vôbec ako zlý nápad, avšak tento dojem veľmi rýchlo pominie pri pohľade na zoznam vybraných potravín. Už v pôvodnom návrhu tvorili drvivú väčšinu zoznamu živočíšne výrobky, avšak konečná verzia tohto zoznamu je ešte užšia a obsahuje takmer výhradne mäso. Deje sa to v čase, kedy Organizácia spojených národov naliehavo vyzýva na výrazné zníženie podielu živočíšnych výrobkov v ľudskom stravovaní, v snahe zastaviť klimatické zmeny a v čase, kedy sa viacero európskych krajín rozhodlo spotrebu živočíšnych výrobkov znižovať. V tom istom čase sa poslanci Smeru rozhodli vybrať úplne opačným smerom a ich návrh na zníženie DPH priniesol tento zoznam výrobkov, na ktoré by sa mala vzťahovať znížená sadzba:

 • mäso z hovädzích zvierat, čerstvé alebo chladené
 • mäso zo svíň, čerstvé, chladené alebo mrazené
 • mäso z oviec alebo kôz, čerstvé, chladené alebo mrazené
 • mäso a jedlé droby z hydiny, čerstvé, chladené alebo mrazené
 • mäso a jedlé droby z domácich králikov, čerstvé alebo chladené
 • živé sladkovodné ryby
 • ryby, čerstvé alebo chladené
 • rybie filé a ostatné rybie mäso zo sladkovodných rýb
 • mlieko a smotana nezahustené ani neobsahujúce pridaný cukor či iné sladidlá
 • maslo
 • čerstvý chlieb

Pri pohľade na tento zoznam sa ťažko hľadajú rozumné dôvody na jeho zloženie. Obzvlášť pri informáciach, ktoré priniesol Dennik N hovoriacich o tom, že toto opatrenie bude stáť viac ako 60 miliónov EUR na stratách z odvedených daní, pričom toto číslo ešte vôbec nepočíta s cenou dopadov tohto opatrenia na životné prostredie. Denník N taktiež uvádza, že podľa autorov by dokonca tento návrh mal pomôcť slovenským farmárom a „sleduje aj podporu potravinárskej produkcie a chovu zvierat na území Slovenska“. Je to ale naozaj dosiahnuteľný cieľ? Pozrime sa na to, ako sa podobnej situácii stavajú vo Švédsku či Nemecku, ktoré sa radia medzi najvyspelejšie krajiny sveta a ktoré sa pokúsili previesť tento problém do skutočných čísiel.

Opačný prístup vo Švédsku

Na rozdiel od Slovenska sa vo Švédsku rozhodli svoje rozhodnutia postaviť na vedeckých zisteniach. Len nedávno obletela svet správa o tom, že Švédsko zvažuje zaviesť zvýšenú daň na mäso. Švédska poľnohospodárska rada prišla s týmto návrhom už v priebehu júla a podľa portálu euractive.com ju k tomu viedli najmä zdravotné a environmentálne dôvody. Podľa švédskeho denníka The Local sa návrhom už zaoberajú aj na najvyšších vládnych úrovniach a zvýšené zdanenie mäsa považujú dokonca za príležitosť zvýšiť konkurencieschopnosť švédskych farmárov. Pomoc farmárom pre Švédsko znamená presný opak toho, čo pre autorov slovenského návrhu zníženia DPH. Berú totiž do úvahy nízku efektivitu živočíšnej výroby, ktorá vyžaduje obrovské vstupy v podobe pôdy, krmiva a vody. Napríklad na jeden kilogram hovädzieho mäsa je potrebných až 15415 litrov vody a 43 kilogramov krmiva a vďaka svojim obrovským nárokom na vstupy sa živočíšna výroba stala väčším zdrojom emisií skleníkových plynov ako je doprava a najväčším znečisťovateľom vody. Zároveň však pri pestovaní rastlinnej stravy dokážu na rovnakej ploche vypestovať až päťnásobné množstvo potravín, ako v prípade chovu hospodárskych zvierat. Po zrátaní všetkých priamych vplyvov a externalít tak Švédom neostalo nič iné, len konštatovať, že pre švédskych farmárov bude jednoducho výhodnejšie pestovať rastlinnú stravu určenú pre ľudí, než krmné suroviny pre hospodárske zvieratá, obzvlášť s ohľadom na rastúci dopyt po vegetariánskych a vegánskych alternatívach.

Namiesto znižovania zdanenia je potrebné jeho zvyšovanie

K tomuto záveru dospeli autori a autorky štúdie z roku 2009, ktorú realizovali na príklade Švédska. Za cieľ si dali zhodnotiť dopady takzvanej Pigovskej dane, ktorá by v cene živočíšnych výrobkov zohľadňovala ich dopady na životné prostredie. Dospeli k záveru, že by sa to na cenách týchto výrobkov odzrkadlilo vo výške 28% pri hovädzom mäse, 26% pri bravčovom a 40% z ceny pri hydinovom mäse. Ak by sa pri týchto výrobkoch zvýšila daň do takej miery, aby pokryla ich priame dopady na životné prostredie a prírodu, odrazilo by sa to automaticky na zvýšenej cene a následnom poklese dopytu po týchto výrobkoch. Ich znížená spotreba by sa tak podľa autorov vo Švédsku premietla do významných environmentálnych zmien. Zdanenie mäsa by prinieslo zníženie emisií skleníkových plynov o 4,4%, znečistenie v dôsledku zamorenia živinami ako fosfor či dusík by pokleslo o 16,4% a až o 38% by poklesli emisie čpavku. Autori pritom dodávajú, že sa jedná iba o zúžený výpočet, ktorý napríklad nevypočítava všetky náklady spojené s následkami živočíšnej výroby, takže výsledné zmeny by mohli byť ešte prínosnejšie.

Budúcnosťou Európy je drahé mäso

Autori švédskeho návrhu medzi svojimi odporúčaniami navrhujú priniesť zmeny na úrovni celej Európskej Únie. Takéto riešenie by pomohlo priniesť systémové kroky, ktoré by pomohli znížiť dopady živočíšnej výroby a oddialiť či rovno zastaviť hroziace klimatické zmeny. Podobným smerom sa podľa euracitve.sk uberá aj Nemecko, ktoré sa na základe správy Federálnej agentúry pre životné prostredie rozhodlo zrušiť zníženú daňovú sadzbu na mäso a živočíšne výrobky a zaviesť vysoké pokuty pri prekročení platných noriem chovateľmi hospodárskych zvierat. Budúcnosť Európy tak zjavne bude postavená na zvyšovaní významu rastlinnej výroby a zvyšovaní zdanenia živočíšnych výrobkov. Dôvodov je na to dostatok a podľa posledných správ OSN ani inú možnosť nemáme a ak sa chceme vyhnúť katastrofálnym následkom klimatických zmien, musíme jednoducho svoj jedálniček postaviť na rastlinných alternatívach.

Pokým sa však naši predstavitelia nezačnú riadiť vedeckými poznatkami a odporúčaniami odborníkov, Slovensko sa bude naďalej bezhlavo rútiť opačným a neudržateľným smerom. V tomto momente nám ostáva len dúfať, že aktuálny nezmyselný a neodôvodnený návrh na zníženie sadzby DPH pre živočíšne výrobky neprejde hlasovaním v parlamente a v budúcnosti budú takéto návrhy inšpirované hlavne vedeckými poznatkami a nie iba lacným populizmom. Vedecké poznatky totiž jasne hovoria v prospech zvyšovania daňového zaťaženia živočíšnych výrobkov aspoň na úroveň zodpovedajúcu spôsobeným škodám, v ideálnom prípade až v prospech ich zásadnej redukcie či úplného odstránenia z jedálničkov.

PODPÍŠTE NAŠU PETÍCIU za zvýhodnenú DPH na ovocie, zeleninu a potraviny rastlinného pôvodu!


(foto: http://jo-joblogs.blogspot.sk)

ZDIEĽAŤ