Simple-tofu-scramble-6

8 skvelých tipov, ako nahradiť vajíčko v kuchyni

Neviete si predstaviť nedeľnú praženicu, pečenie koláča, alebo vyprážaný trojobal bez použitia vajec? Pripravili sme pre vás niekoľko jednoduchých trikov, ak sa bez tejto prísady zaobísť v kuchyni! Ukážeme si, ako vajíčko nahradiť pri úplne bežných využitiach.  

Vajcia sme používali v kuchyni od nepamäti. Dnes však už máme na výber a vývoj rastlinnej gastronómie nám ponúka hneď niekoľko spôsobov ako nahradiť pri varení a pečení vajíčko. Často sa pritom jedná o bežne dostupné prísady, ktoré nám nerušene ležia na poličke a ani sami nevieme, čo všetko s nimi dokážeme v kuchyni vymyslieť.

Vajíčka v kuchyni spĺňajú hneď niekoľko funkcií, ktoré je potrebné pri jeho nahrádzaní rozlišovať, aby sme dosiahli čo najpresvedčivejší výsledok:

  • spájanie cesta (múčniky a krémové dezerty, ale napríklad aj plnená paprika)
  • dvíhanie cesta (palacinky, lievance)
  • chuť (praženica, omeleta)
  • textúra (praženica, omeleta, Pad Thai)
  • objem (krémové dezerty, makrónky, tvarohové plnky)
  • emulgácia (majonéza)
  • trojobal (vyprážané rezne, syry, zelenina)

Pozrieme sa na to, ako všetky tieto funkcie dnes dokážeme jednoducho zabezpečiť a ako úplne jednoducho nahradiť vajíčko v kuchyni.

1. Vajce na spájanie do múčnikov

Spájanie cesta alebo hmoty je najbežnejšou funkciou, ktorú vajíčka v kuchyni zastupujú. Je tomu tak najmä v prípade rôznych múčnikov, ale často aj pri rôznych plnkách či ne/mäsových guľôčkach. Skrátka všade tam, kde chceme aby nám jedlo držalo pokope alebo držalo tvar. Pre náhradu vajíčka v ceste múčnikov alebo v slaných pokrmoch najlepšie poslúži ľanové semiačko, môžeme však použiť aj chia semiačka.

Ľanové semiačka (1 pl mletého semiačka + 3 pl vody)

Ľanové semiačko je celkovo najjednoduchším riešením, vhodným pre slané aj sladké pokrmy. Potrebujeme k nemu zakúpiť balenie obyčajných ľanových semiačok. Tie následne v mixéri, alebo v rotačnom mlynčeku na kávu, pomelieme nadrobno. Potom zalejeme jednu polievkovú lyžicu semiačka tromi polievkovými lyžicami vlažnej vody, dobre premiešame a necháme 5 minút odstáť. Pomleté semiačko zatiaľ napučí do mazľavej hmoty a po 5 minútach ho môžeme primiešať do cesta ako náhradu jedného vajíčka. 

Chia semiačka (1 pl mletého semiačka + 80 ml vody)

Postup v prípade chia semiačok je veľmi podobný ako pri ľanovom semiačku. Semiačka najprv môžeme – nemusíme pomlieť nadrobno. Jednu polievkovú lyžicu zalejeme 80 ml vody (cca 7 polievkových lyžíc), dobre premiešame a necháme odstáť až kým nenapučí. Následne ho môžeme primiešať, opäť ako náhradu jedného vajíčka.

Plnená paprika
Mazľavá „vajíčková“ zmes z ľanových alebo chia semiačok sa používa napríklad pri príprave plnenej papriky. Foto: Jem pre Zem

2. Vajce na spájanie do krémov

Vajíčka však spĺňajú svoju úlohu aj v krémoch a dezertoch, kde by mleté ľanové semiačko kazilo estetický dojem. Ale nezúfajte! Máme tu alternatívy aj pre krémy a dezerty 🙂  A používať budeme prísady, ktoré nechýbajú azda v žiadnej kuchyni – arašidové maslo a zrelý banán!

Arašidové maslo (1 pl)

Arašidové maslo je dnes už bežne dostupné a dokonca si ho vieme poľahky pripraviť aj doma, priamo z arašidov (stačí na to naozaj len štipka oleja a výkonný mixér). Používame ale podľa možností čo najčistejšie maslo, bez pridaného cukru a soli, aby nám nevplývalo na výslednú chuť jedla. Postup použitia je veľmi jednoduchý. Jedna polievková lyžica arašidového masla nahrádza v recepte jedno vajíčko. Nevýhodou je však výraznejšia farba masla, ktoré tak nie je ideálnym riešením pre všetky recepty.

Zrelý banán (1 polovica)

Banánmi nie je problém sa zásobiť aj na účely nahrádzania vajíčok v kuchyni. Potrebujeme však aby bol banán zrelý a primerane zhnednutý. Polovicu takéhoto banánu olúpeme a vidličkou roztlačíme na jemnú kašu. Táto banánová kaša nám v recepte nahradí jedno vajíčko. Banán jedlo výrazne nefarbí, má však chuť, ktorá sa môže do jedla preniesť. Je preto treba zvážiť podľa receptu, či je vhodnou náhradou.

Do koláčov a toriet sa arašidové maslo aj banány skvelo hodia. Populárne sú aj banánové muffiny či banánový chlieb (banana bread), ktoré dú dostatočne lepkavé a vajíčko rozhodne nepotrebujú. Foto: EatingWell

3. Vajce na zdvihnutie cesta

Vajce ako dvíhač je druhá najčastejšia funkcia, ktorú vajce v recepte zastáva. Najbežnejšie to môžem vidieť napríklad pri palacinkách či lievancoch. Postup je tu veľmi jednoduchý a určite ho už poznáte tiež. Funkciu vajíčka jednoducho nahradíme práškom do pečiva.

Prášok do pečiva (1 čl prášku + 1 pl oleja + 1 pl vody)

Najjednoduchšou a najbežnejšou náhradou dvíhania cesta je rozhodne prášok do pečiva. Nájdete ho naozaj takmer v každých potravinách a pracuje sa s ním veľmi ľahko. Jedna čajová lyžička, zmiešaná s jednou polievkovou lyžicou repkového oleja a jednou polievkovou lyžicou vody, vám poľahky nahradí v recepte jedno vajíčko.

Lievance
Na krásne zdvihnuté palacinkové, lievancové, či iné cesto úplne postačí pridať prášok do pečiva. Foto: Cooking NY Times

4. Vajce na chuť

V niektorých receptoch je funkcia vajíčka trochu zložitejšia a potrebujeme získať jeho charakteristickú chuť. Ako však nahradiť vajíčko po chuťovej stránke? Príkladom môžu byť majonézový šalát, ale aj obľúbená praženica. Dnes už dokážeme aj tieto jedlá pripraviť bez vajíčka a nepripraviť sa pri tom o jeho zásadnú funkciu.

Čierna soľ a lahôdkové droždie (1 čl droždie + ½ čl čiernej soli)

Najlepšie nám tu pomôže kombinácia dvoch zásadných chuťových zložiek – čiernej soli a lahôdkového droždie. Lahôdkové droždie je neaktívnym droždím, ktoré sa používa čisto kvôli chuti. Obsahuje totiž výraznú umami chuť, ktorá je charakteristickou chuťovou zložkou rôznych druhov mäsa či vajec. Práve pri nahrádzaní vajec je jeho zastúpenie teda kľúčové.

Druhou dôležitou zložkou receptov, kde sú vajcia dominantné, je charakteristická sírová aróma, ktorú si okrem vajíčok spájame aj s rôznymi prírodnými vodnými prameňmi, alebo priemyslom. Je to naozaj síra, ktorá túto charakteristickú vôňu vajciam pridáva. A presne tento rozmer pridáva jedlu Kala Namak, alebo čierna soľ. Je to soľ bohatá na síru, ktorá sa začne po kontakte s tekutinou uvoľňovať. Pridaním čiernej soli tak dokážeme zabezpečiť až neuveriteľne autentickú chuť a vôňu vajec. Čiernu soľ, rovnako ako lahôdkové droždie, v bežných obchodoch zatiaľ budete hľadať márne. Treba sa vydať do špecializovaných predajní so zdravou výživou alebo s vegánskymi potravinami.

Pri nahradení jedného vajíčka nám postačí približne jedna čajová lyžička lahôdkového droždia a polovica čajovej lyžičky čiernej soli. Treba pamätať na to, že čierna soľ reaguje s tekutinou, preto je najlepšie ju do receptu pridať až na úplnom konci, alebo pred servírovaním. Inak nám jej aróma veľmi rýchlo z jedla vyprchá.

nevajíčková nátierka
Kombináciou bieleho tofu a neuveriteľnej vône čiernej soli Kala Namak si môžete vytvoriť lahodnú vajíčkovú nátierku. Foto: Surová dcérka

5. Vajce na textúru

Vajíčka v nejednom recepte tvoria hlavnú prísadu a ťažko sa nahrádzajú len ich jednotlivé časti. Príkladom takýchto jedál je praženica alebo Pad Thai. Tu už hrá vajce komplexnejšiu rolu a preto využívame hneď niekoľko jeho náhrad súčasne. V tejto časti sa ale sústredíme hlavne na jeho textúru a ostatné funkcie už si viete nahradiť sami podľa bodov vyššie.

Tofu (objemovo 1:1)

Tofu je dnes už bežne dostupnou prísadou, ktorú nájdete aj v bežných potravinách. Na účel nahradenia vajíčka však najlepšie poslúži špeciálny typ tofu, ktorý sa už hľadá trochu ťažšie – hodvábne, alebo tzv. silken tofu. Obsahuje vyšší podiel vody a má preto jemnejšiu textúru, ktorá vám dokáže krásne nahradiť tepelne upravené vajíčko v podobe, ktorú poznáme napríklad z praženice alebo z Pad Thai. Vieme však použiť aj u nás bežne dostupné biele tofu. Recepty na praženicu z tofu sa za posledné roky značne spopularizovali, výsledné jedlo sa niekde označuje ako „tofunica“ 🙂

Tofunica
Rozdrobené tofu má konzistenciu takmer na nerozoznanie od praženice. Foto: Surová dcérka

6. Vajce na objem

Šľahaný sneh z vaječných bielkov bol dlho veľkou výzvou pre rastlinnú gastronómiu. Jeho náhrada bola vynájdená z naozaj najmenej očakávanej prísady. Dostala pomenovanie aquafaba, čo zjednodušenie znamená „fazuľová voda“. Jedná sa totiž o nálev z konzervovaného uvareného cíceru. Áno, čítate správne. Cícerová voda! Vďaka tomu, že v nej bol uvarený cícer, tekutina získava vysoký obsah bielkovín a živín, a zároveň aj látok, ktoré umožňujú jej našľahanie do hustej a pevnej peny – bez toho, aby ste v nej cítili cícer.

Aquafaba – (voda z konzervy od cíceru)

Z konzervy cíceru zlejeme cez sitko nálev do samostatnej nádoby. Z nálevu si odoberieme požadované množstvo. Ak chcene nahradiť bielko z jedného vajíčka, potrebujeme dve polievkové lyžice. Ak chceme nahrádzať celé vajíčko, použijeme tri polievkové lyžice. Podľa toho či chceme sladký alebo slaný sneh, pridáme štipku soli alebo cukru. Ak chceme aby bol sneh pevnejší, môžeme si pomôcť napríklad Smetafixom. Našľahať však môžeme aj aquafabu samotnú.

Postup je veľmi jednoduchý. Ak máme elektrický šľahač, šľaháme s ním v miske aquafabu približne 10-15 minút, až do bodu, kedy bude pevne držať tvar. Ak šľahač nemáme, postačí aj obyčajná metlička, s ktorou však celý postup bude trvať trochu dlhšie a bude samozrejme aj náročnejší. Vieme však dosiahnuť rovnaký výsledok. Následne vieme s penou pracovať rovnako ako s bielkovým snehom – primiešavať do krémov, ako v prípade tvarohového koláča, alebo ho spracovávať aj samostatne, napríklad na makrónky alebo kokosové pusinky. Dá sa použiť aj na slano, napríklad na legendárny chleba vo vajíčku.

Chlieb v nevajíčku
Bez vajíčka sa dá pripraviť dokonca aj taká klasika, akou je chlieb vo vajci. Na prípravu potrebujete práve cícerovú vodu, v niektorých verziách zas cícerovú múku. Foto: Jem pre Zem
Kráľovnou sladkých receptov z aquafaby je určite Nikoleta Kováčová. Na jej blogu nájdete snehové pusinky, kokosky, či vegánske šamrole. Foto: Surová dcérka

7. Vajce na emulgáciu

Vajcia v kuchyni často majú aj úlohu čisto chemickú. Príkladom je majonéza, v ktorej vajíčko potrebujeme hlavne kvôli schopnosti emulgácie – udržiavania oleja a tekutiny pokope. Túto funkciu napĺňa lecitín, ktorý je vo vajíčku bohato obsiahnutý a preto je v majonéze kľúčovou zložkou. Ale aj na toto už máme dnes šikovné náhrady. Bez problémov si tak môžete vyrobiť domácu majonézu k hranolkám, do burgrov či na domáci majonézový šalát.

Sójové mlieko (objemovo 1:1)

Sójové mlieko, na rozdiel od ostatných rastlinných mliek, obsahuje jednu kľúčovú zložku – sójový lecitín. Ten je emulgátorom, ktorý rovnako ako lecitín obsiahnutý vo vajíčkach, pomáha oleju viazať na seba tekutinu. Vďaka tomu vieme zo sójového mlieka, oleja, horčice, citrónovej šťavy a štipky čiernej soli, spraviť lahodnú rastlinnú majonézu, ktorá bude na nerozoznanie od tej vaječnej. So správnym pomerom prísad vieme dokonca spraviť majonézu podľa definície, teda obsahujúcu 70% a viac oleja. Treba si však dávať pozor na obsah cukru v sójovom mlieku (čím menej, tým lepšie) a pamätať, že iné rastlinné mlieka sójový lecitín neobsahujú a nepomôžu nám.

Majonezák
Bez vajíčka si môžete pripraviť aj sviatočný majonézový šalát. Dnes už však v mnohých bežných obchodoch kúpite aj hotovú, balenú vegánsku majonézu. Foto: Lunter

8. Vajce na trojobal

Predstaviť si slovenskú kuchyňu bez trojobalu a vyprážaných jedál je takmer nemožné. Ako nahradiť vajíčko pri vyprážaní? Podobne ako pri predošlých funkciách, jeho náhrada je veľmi jednoduchá.

Hrachová múka (1 diel hrachovej múky + 2 diely vody)

Hrachová múka má správne pomery bielkovín a škrobu, ktoré zabezpečujú, že sa pri vyprážaní správa presne tak ako potrebujeme a dokáže vytvoriť šťavnatú textúru vo vnútri, a k tomu tak potrebný chrumkavý vonkajšok. Hrachovú múku bežne nájdete v predajniach zdravej výživy alebo občas aj v bežných potravinách.

Pri obaľovaní len nahradíme misku kde by bolo inak našľahané vajíčko, miskou v ktorej zmiešame jeden diel hrachovej múky s dvoma dielami vody, trochu čierneho korenia a prášku do pečiva, a štipkou čiernej soli. Následne dobre premiešame vidličkou a ďalej s hmotou pracujeme ako s vaječným kúpeľom.

mozzarella sticks
Vyprážaný syr, sójový či robi rezeň, vyprážaný karfiol… dnes už sa vyrábajú dokonca ja mozzarella sticks vo vegánskej verzii. Foto: zuckerjagdwurst

Bonus: Vegánsky vaječný likér!

Pre mnohých je neodmysliteľnou súčasťou vianočných či veľkonočných sviatkov vaječný likér. Za posledné roky sa priam roztrhlo vrece s receptami na jeho vegánsku verziu, nájdete ho napríklad aj u slovenskej autorky kuchárok, Surovej dcérky. Tá pre jemnú vajíčkovú dochuť používa práve spomínanú čiernu soľ Kala Namak. Recept však môžete nájsť aj na mnohých zahraničných blogoch (pod názvom „eggnog“), ktoré majú väčšinou trocha odlišnú receptúru než je tá tradičná slovenská.

vaječný liker
Tradičný slovenský vaječný koňak v prevedení Nikolety Kováčovej. Foto: Surová dcérka

Ako môžete vidieť, pokroky rastlinnej gastronómie nás naozaj posunuli do 21. storočia a vajíčka vieme dnes hravo nahradiť takmer vo všetkých jedlách, a to z bežne dostupných prísad. Otázkou už nie je ako nahradiť vajíčko, ale ktorú z ponúkaných alternatív si vybrať 🙂

Prajeme vám dobrú chuť a príjemné zážitky s rastlinnými alternatívami v kuchyni!

 

Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho, aby sa podobné kuchynské triky dostali medzi viac ľudí!
Pomôžte nám tvoriť viac podobného obsahu TU.

ZDIEĽAŤ