2973381

Ako sa darí vegánskemu sushi v Bratislave?

Šmak otvoril brány bistra v januári tohto roku a za prvé mesiace si vybudoval slušnú fanúšikovskú základňu! Ako vznikol nápad mať vegánske sushi v Bratislave a čím je výnimočné?

Kto stojí za ŠMAKom

Zakladatelia konceptu sú Adam a Jano, obaja dlhoroční pracovníci v gastre. Robili spolu v reštaurácii Edokin, kde nájdete hlavne ázijskú kuchyňu. Chceli si však otvoriť niečo vlastné a vegánske. Prirodzene tak vznikol nápad skúsiť práve vegánske sushi, ktoré v takejto podobe v Bratislave nikdy nebolo. Adam hovorí, že sa pre vegánsku prevádzku rozhodli hlavne pre environmentálne dôvody. Keďže živočíšny priemysel je jedným z najväčších znečisťovateľov planéty, chceli vo vlastnom koncepte minimalizovať vytváranie odpadu a čo najviac dbať na životné prostredie.

Otváračka so silným vizuálom,
zdroj: Šmak instagram

Čo je vlastne ŠMAK?

Chalani svoju prevádzku definujú ako “reštaurácio-bistro-baro-kaviarňo-kulturnopriestorový žúrplace”, kde sú vegan produkty, craftové pivo, čaje a rôzne drinky. Neskôr plánujú do konceptu zaradiť aj raňajky, nové nápoje, jedlo dňa, či zákusky. Na teraz je ponuka prevádzky postavená najmä na polievkach a rozmanitých kombináciách vegánskeho sushi.

Vegan Sushi Šmak spája dokopy až tri super veci: dobrú hudbu, ešte chutnejšie jedlo a jasné vymedzenie sa voči politickému extrémizmu.“

Sushi na kryštálovom podnose x punk. Presne taký je Šmak.
Zdroj: brainee.sk

V prvom radi sa zakladatelia – nováčikovai v podnikaní – snažili yvtvoriť priestor, aký im v Bratislave chýbal. Veria, že Šmak môže byť pre každého.

Chodia k nám úplne všetci, čo nás velice teší a bol to aj náš zámer. Mladí ľudia, dôchodcovia, rodiny s deťmi, partie kolegov z práce, páriky, známe osobnosti, turisti, punkáči, raperi… a každý si velice užíva nenaškrobenú atmosféru.“ – uviedol Adam.

Recyklácia v gastre

Povedzme si však viac k tomu, ako sa Šmak snaží minimalizovať odpad. Recyklácia už je v mnohých domácnostiach bežnou praxou, avšak v gastre to až také časté nie je. Pritom práve gastro kuchyne vyprodukujú veľké množstvo odpadu, každý jeden deň. 

Adam a Jano sa snažili túto myšlienku aplikovať úplne od začiatku, preto sa snažili využiť čo sa dalo aj v samotnom priestore v centre Bratislavy. Zachovali napríklad pôvodný bar a opravili police na poháre. S tými im pomáhal umelec Filip Sabol, ktorý im vdýchol nový život. Za povšimnutie určite stoja aj lampy, ktoré dali vyrobiť z odpadových roxorových tyčí od umeleckého štúdia @holyhotpunx.

Sushi v tomto podniku dostanete naservírované na kryštálových podnosoch, ktoré vo vás vzbudzujú pocit že ste na návšteve u babičky, ktorá vytiahla slávnostný set. Na teplé nápoje je tu zas unikátna porcelánová sada, riad má jednoducho výrazný šmrnc. Všetok je pritom z druhej ruky.

Ochutnávka sushi setu, zdroj: Vegánske hody

Okrem toho sa v Šmaku so samozrejmosťou separuje odpad ako papier, plast, kovy, sklo, no aj kuchynský bioodpad, a už len malý zbytok putuje do komunálu. Skvelá je najmä separácia bioodpadu, ktorú v gastre praktizuje málokto, hoci bioodpad práve v kuchyniach tvorí veľkú časť odpadu.

Ale čo obaly?

Ďalším významným zdrojom odpadu sú obaly na jedlo so sebou. V Šmaku majú v ponuke dve možnosti, ako tento odpad riešiť. Jedným je preferovaná možnosť priniesť si vlastnú krabičku, dózu, alebo len zaváraninový pohár. Ak nemáte vlastný obal, v prevádzke si môžete zakúpiť 100%tne recyklovateľný obal za 2 eurá, pričom 1 euro z tejto sumy putuje na projekt obnovy prírody. Aktuálne napríklad prebieha zbierka na záchranu mokrade v Podunajskej nížine, kampaň nájdete tu.

Boj s odpadom myslia vážne,
Zdroj: Šmak instagram

Dizajn

Priestory Šmaku sú v úplnom centre Bratislavy, na pešej zóne na Klariskej ulici. Veľa vecí v priestoroch bolo pôvodných, ako napríklad podlaha. Práve z nej bol vytvorený dizajn celého podniku, grafikovi sa páčili pôvodné farby a so všetkými ostatnými prvkami to spoločne funguje. Všetko je zladené tak trochu na punk, dizajnové prvky, pôvodné drevo, mnoho nálepiek a k tomu kryštálový riad. Klientela je rôznorodá a k obedu či večernému pivu si väčšinou vypočujete drum&bass. 

Menučko

Zatiaľ ponuka stojí na sushi a polievkach, tie sa obmieňajú v rámci denného menu. To nájdete na instagrame prevádzky

Na príprave jedál sa stále podieľajú aj Adam a Jano, majú tak stály kontakt so zákazníkmi a zákazníčkami. V Šmaku medzitým vzniká komunita ľudí, ktorí vedia za čím idú. Veľa ľudí sú práve ich známi a kamoši, ale postupne miesto objavujú aj mnohí iní. 

Čo bude ďalej?

Momentalne priestor funguje a „žije“ viac cez týždeň, ako cez víkend čo rozhodne prekvapilo.
Horúcou novinkou však je, že na letnú sezónu pribudne terasa! Okrem zväčšenia kapacita tak bude Šmak skvelým spotom na večerné pivko v meste. Okrem toho sa idea ŠMAKu ešte stále vyvíja, chalani postupne zvažujú prijímanie pozvánok na rôzne podujatia a my veríme, že vegánskom sushi ešte budeme počuť. Snáď aj na najbližších Vegánskych hodoch 🙂

Možností je naozaj veľa a určite to neskončí len na Klariskej, ale v prvom rade potrebujeme stabilizovať to, čo máme, vytvoriť tím ľudí, na ktorých sa budeme môcť spoľahnúť a následne môžeme začať vymýšľať.“ – Adam pre portál Brainee.

Podarilo sa vám už vychýrené vegánske sushi navštíviť?

ZDIEĽAŤ