348849136_219955407668329_8420064913148754437_n

Nový vegánsky spot v centre – Kaviareň Vík!

V centre Bratislavy nedávno pribudla nová vegánska kaviareň Vík, ktorá je svojho druhu v meste jediná! Ponuka je totiž kompletne rastlinná.

Kaviareň otvoril Ľubo Šiška, rodený Bratislavčan, ktorý však väčšinu dospelého života strávil cestovaním po narozmanitejších krajinách sveta.

Jeho dobrodružstvo sa začalo, keď prvý raz odišiel zo Slovenska už ako 18-ročný. Do dnešného dňa prešiel viac ako 60 krajín a mal šťastie dostať sa na rôzne expedície. Videl Taj Mahal pri mesiaci, brodil sa Panamskými džungľami, obdivoval modernu Tokya, prešiel na motorke celé Himaláje, blúdil pohoriami Kaukazu v Azerbajdžane a mnohé ďalšie zážitky, ktoré sú podľa neho to najcennejšie, čo má. Žil v rôznych krajinach avšak dlhé roky sa cítil doma práve na Islande. Ako sa príbeh cestovateľa vyvíjal a kde mu cestu križovalo vegánstvo? Ako to všetko viedlo ku kaviarni [Vík]?

Nová vegan venue! Zdroj: Vegánske hody, na návšteve v novom priestore [Vík]

Začalo to vo svete

K úvahám o vegánstve sa prvýkrát dostal, keď žil v Paname. Zoznámil sa s podobne nastavenými ľuďmi, jeho kamarátom sa stal chalan, ktorý počas dní zberal kokosy zo stromov 🥥. Dostal sa tiež ku knihe „Zelená pre život“ a kombináciou týchto faktorov sa rozhodol skúsiť osobnú výzvu – na mesiac byť vitariánom (v angličtine „raw vegan“, vitariánstvo je spôsob stravovania, pri ktorom sa preferuje konzumovanie surových, tepelne neupravených potravín rastlinného pôvodu.)

Život v prírode Panamy. Zdroj: Instagram Ľubo Šiška

Po mesačnej skúške opäť jedol aj konvenčne, začal však riešiť otázku dlhodobého a udržateľného vegánstva.

Čoskoro na to cestoval po Indii, kde sa oblúkom vyhýbal živočíšnym produktom – nie úplne pre etické dôvody, ale skôr rôzne bakteriálne hrozby. Mäso sa tam totiž skladovalo v hrozných, nehygienických podmienkach.
V Indii sa tiež veľké percento populácie stravuje vegeteriánsky alebo vegánsky, takže vyhýbať sa mäsu v tejto krajine nie je také ťažké.

Tu už sa Ľubo stravoval úplne vegánsky, opäť ale hlavne z hygienických a zdravotných dôvodov – skladovanie mäsa, odpad ktorý jedli chovné zvieratá, mu nesedeli. Etickú stránku vegánstva ešte veľmi neriešil, cítil sa však super – po zdravotnej stránke sa cítil bezproblémovo a plný energie.

Ľubo počas polročného pobytu v Keni. Zdroj: Instagram Ľubo Šiška

Z Kene odcestoval na Island, kde sa začal venovať téme environmentalizmu. Začal vnímať a učiť sa viac o uhlíkovej stope potravín, napríklad že ananás na Islande je pre životné prostredie väčšou záťažou, ako slepačie vajce zo záhrady.

Do témy životného prostredia sa ponoril hlbšie, zároveň postupne zisťoval, ako fungujú niektoré prípady chovov zvierat na mäso, a do úvah sa tak pripojila aj etická stránka. Tu sa stal striktným vegánom, tentokrát už vo všetých oblastiach, nielen stravovania, ale aj vo svete výroby kozmetiky či oblečenia. Prišlo mu amorálne a zbytočné vykorisťovať iné druhy s ktorými zdieľame planétu na náš úkor.
Masový agrikulturny biznis považuje za úplne neudržateľný a verí, že s tým musíme a môžeme niečo urobiť, aby sme tu pre budúce generácie zachovali aspoň niečo z nášho krásneho sveta.

Život na krásnom Islande. Zdroj: Instagram Ľubo Šiška

Zrejme sa tiež ocitol v správnom čase na správnom mieste, Island má totiž jednu z najviac sa rozrastajúcich vegánskych spoločností na svete. Z Ľubovej skúsenosti sú v každom podniku na Islande aj vegánske možnosti, takže nikdy nemal problém sa vonku najesť rastlinne.

Život na Islande. Zdroj: Instagram Ľubo Šiška

Vegánstvo v Bratislave

Vegánske možnosti dorazili aj do mnohých podnikov v Bratislave, ponuka sa zvýšil hlavne v posledných troch rokoch. Čisto vegánskych podnikov je tu však stále málo. Ľubo bol z ciest po svete zvyknutý, že rastlinné možnosti s avždy nájdu a záujem o ne je – tak začal špekulovať, ako túto dieru zaplniť. Mal v Bratislave zopár obľúbených miest, ktoré navštevoval keď bol na Slovensku. Stále však videl potenciál, že by takýchto miest mohlo pribudnúť viac.

Myslím si, že je diera na trhu a tento priestor tu je.”

V Bratislave je aj niekoľko pobočiek reťazca Starbucks, v ktorom postupne pribúdajú práve vegánske produkty. Jemu však nevyhovoval výber kávy, v Bratislave sú predsa aj iné a lepšie kaviarne – ale v tých chýbajú práve tieto vegan možnosti!

Vznikol tak nápad vytvoriť kaviareň, aká u nás chýba – kvalitná a vegánska. Vypracoval biznis plán, našiel priestory, a zrodila sa vegánska kaviareň [Vík]!

Vegánska kaviareň [Vík] v centre Bratislavy,na Dunajskej ulici. Zdroj: Instagram vik_bratislava

Kaviareň Vík

Systém fungovania podniku sa ešte nastavuje, ponuka jedál sa dolaďuje. Kuchyňu nemajú, priestory v centre to nedovoľujú a vychýrené vegánske zákusky a iné dobroty na mieru dodávaju Katka d vlastnou značkou Veganana, či Veganskáreň a iní šikovníci. Ľubo je sám vášnivý kuchár, ale zatiaľ si netrúfa variť či otvoriť niečo väčšie, lebo má plné ruky práce s bistrom tak, ako je.

Ľubo chce okolo kavierne vytvoriť komunitu, vybudovať brand a priniesť ľuďom príjemné miesto v centre, kde nájdu kvalitnú kávu aj vegánske pochutiny. Kaviareň ponúka aj ovocné limonády, alko aj nealkoholické drinky, či ponuku vína.

Chýbala mi tu poriadna kaviareň a vináreň – ale čisto plant based.“

V deň, keď sme Vík prvýkrát navštívili, už v ponuke na jedenie nebolo nič. Bolo síce poobedie, ale zatváračka sa ešte neblížila – čo bolo dobré znamenie, že kaviareň má svoju klientelu aj tak krátko po otvorení. Okrem toho sa [Vík] snaží nevytvárať zbytočný odpad, takže s naskladňovaním jedla to nikdy nepreháňa a ponuka je len taká, aby návštevníkom a návštevníčkam akurát stačila.

Okrem koláčov nájdete v kaviarni Vík aj slané hotové jedlá. Zdroj: Instagram Vik_Bratislava

Prečo názov [Vík]?

Názov kaviarne pochádza práve z Islandu, krajiny, kde Ľubo strávil väšinu posledných rokov. Na Islande je to bežná koncovka miest, slovo samo o sebe však znamená „zátoka“. Nie je to jediná islandská vec v kaviarni, rôzne cudzojazyčné názvy nájdete aj v menu.

Čo ochutnať?

Absolútnou urban legendou sa rýchlo stali bezlepkové veterníky!

Koláče či zákusky ku káve však nie sú v ponuke jediné, slané snacky sú rovnako vábivé a populárne. Ľubo nedá dopustiť na vegánsky parižák, a stojí si za tým, že ten v ponuke musí byť. Nechýbajú ani rôzne hummusy, poctivé remeselné veci ako nevajíčkový rožok, bezlepkový lepeňák s hlivou, šťastie môžete mať aj na not-dog alebo pita gyros, či nebryndzové hrianky alebo zemiakové pagáče.

Legendárny bezlepkový vegánsky veterník.
Zdroj: Instagram foodbytalia
Vegánsky „parížsky šalát“ s domácimi kváskovými rožkami.
Zdroj: Instagram vik_bratislava

Vegánske raňajky či nedeľný brunch

V júli sa v priestore začal testovať nový koncept – nedeľný brunch, alebo, ako bol nazvaný po slovensky, RaŇobeD! 🥐

Zatiaľ funguje na rezerváciu, primárne kvôli vysokému dopytu – takýto typ nedeľných raňajok v Bratislave dlho chýbal a záujem je naozaj veľký. Ide vždy o výber toho najlepšieho, čo je aktuálne v ponuke, ale v menších verziách. Zároveň sa tak ocitnete na ochutnávkovom menu.

Testovanie nedeľných RaňObedov, menu vyzerá farebne a skvelo! Zdroj: Facebook Vík Bratislava

Chcem, aby nikto neodchádzal nespokojný.”

Ak ste tak ešte neurobili, určite sa vo [Vík] zastavte! Okrem nápojov a jedál vás čaká príjemný minimalistický interiér, útulná teraska na Dunajskej ulici, ale aj sprievodné umelecké diela či inštalácie. Autor konceptu Ľubo je tam väčšinu času tiež a návšteve sa určite poteší! 🌱

ZDIEĽAŤ