Na výrobu jedného kilogramu hovädzieho mäsa sa spotrebuje až 15 415 litrov vody. Na jeden kilogram obilnín sa však spotrebuje iba 1644 litrov a dokážeme z neho získať až 20 krát viac kalórií.
V nedeľu 22. marca sa po celom svete oslavoval Svetový deň vody. Je teda najvyšší čas, pozrieť sa zblízka na významný podiel, ktorý má na jej spotrebe živočíšna výroba. V minulotýždňovom článku sme písali o tom, že živočíšna výroba spotrebuje až 29% všetkej vody spotrebovanej v poľnohospodárstve. Teraz sa pozrieme na tento problém trochu bližšie. Okrem vysokej spotreby vody, sa totiž živočíšna výroba významne podiela aj na neefektívnom hospodárení s ňou.
Podľa štúdie vypracovanej pre Inštitút UNESCO pre vzdelávanie o vode z roku 2010, je na vyprodukovanie 1 kilogramu hovädzieho mäsa potrebných v priemere až 15 415 litrov vody, čo je takmer 10 násobok množstva vody, potrebného na vypestovanie 1 kilogramu obilnín.
Štúdia porovnávala spotrebu vody na vyprodukovanie jednotlivých poľnohospodárskych výrobkov, od rastlinných až po živočíšne a snažila sa o komplexné spracovanie nárokov na vodu pri ich výrobe. V prípade živočíšnych výrobkov tak okrem vody, ktorú zvieratá vypijú, zarátavala aj spotrebu vody na vypestovanie rôznych druhov krmiva, používaných pri chove hospodárskych zvierat určených na mäso a mlieko či vajcia, a vodu spotrebovanú na čistenie výrobkov či výrobných priestorov (kravíny, bitúnky a iné). Priniesla tak zaujímavé porovnania, kde bolo možné porovnať nielen spotrebu vody na produkciu 1 kg potraviny, ale aj množstvo vody potrebnej na kalóriu, či gram bielkoviny pri každej z nich.
Živočíšne produkty sa v tomto porovnaní nachádzajú medzi najnáročnejšími na vodu, v ostrom kontraste s rastlinnými výrobkami. Autori uvádzajú napríklad hovädzie mäso s 15415 litrami vody na 1 kilogram, či kozie a ovčie mäso s 8763 l/kg a bravčové mäso s 5988 l/kg. Na opačnom konci sa nachádza zelenina s 322 l/kg, ovocie s 962 l/kg či obilniny s 1644 litrami vody na kilogram. Rozdiely v nárokoch na vodu medzi živočíšnou a rastlinnou stravou sú tak celkom zreteľné.
V porovnaní množstva vody na množstvo kalórií je rozdiel ešte výraznejší. Zatiaľ čo na 1000 kalórii z obilnín je potrebných iba 0,51 litra vody, na rovnaké množstvo kalórií z hovädzieho mäsa je potrebných až 10,19 litra vody, čo je 20 krát viac. V prípade kozieho a ovčieho mäsa je potrebných 4,25 litra vody na 1000 kalórii a pri bravčovom mäse 2,15 litrov vody.
Obdobné výsledky prinieslo aj porovnanie spotreby vody na gram bielkovín, kde bolo v prípade hovädzieho mäsa potrebných 112 litrov vody na jeden gram, pri kozom a ovčom mäse to bolo 63 a pri bravčovom 57 litrov na gram bielkovín. Pri obilninách to však bolo iba 21 litrov.
Zo záverov štúdie tak jednoznačne vychádza rastlinná strava ako výrazne menej náročná na spotrebu vody. V situácii akútneho nedostatku vody, ktorým trpí takmer pätina svetovej populácie a v stave, kedy je významná časť dostupnej vody znečistená, je rozhodne potrebné zamýšľať sa nad úsporou vody nie len v domácich podmienkach, ale aj pri svojich každodenných rozhodnutiach v stravovaní. Najzodpovednejšou cestou sa javí byť strava bez živočíšnych produktov. O tom, koľko vody sa spotrebuje na našu stravu, rozhodujeme pri každom našom jedle. Je čas začať robiť zodpovedné rozhodnutia – je čas začať jesť pre lepší svet.
Pre viac informácií o dôsledkoch živočíšnej výroby, o vegánstve a o kampani #JemPreLepsiSvet, sledujte našu stránku www.veganskehody.sk
Použité zdroje:
http://www.waterfootprint.org/Reports/Report-48-WaterFootprint-AnimalProducts-Vol1.pdf
http://vitalsigns.worldwatch.org/node/180